| onename a întrebat:

Sunt intr-o mare problema! Am avut la dispozitie tot anul sa ma gandesc la ce liceu voi merge. Si, Doamnee, nu mi-a ajuns timpul! Mai am 4 zile sa ma gandesc. Ma razgandesc in fiecare zi, la propriu vorbind. Am de ales intre cel mai bun liceu din oras, teoretic, si unul economic. Din vorbe, foarte multe, stiu ca la acel liceu teoretic nu se face scoala mai deloc si ca notele se dau mari doar pentru a nu scadea imaginea liceului.Am vorbit chiar cu o fata care trece a12a si zicea ca nu stie ce va face la bac. As vrea la economic deoarece am si fratele acolo, el fiind foarte cunoscut in liceu, si mi-ar prinde bine, m-as acomoda usor.Si mai ales, e mai aproape de casa. La celalalt ar trebui sa fac naveta. [cu localul zi de zi] Media de admitere nu e problema [ 9.93 ] dar nu stiu ce sa fac. Mai departe, daca conteaza, doresc sa urmezi limbi straine, sau ceva de genul. Deci, gasesc la fiecare in parte, avantaje si dezavantaje. Nu mai stiu cum sa le compar. Am ajus sa trag la sorti. Sfaturi! Funda

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Am patit la fel. Dar eu am avut probleme cu profilul nu liceu. Stiu ca este cam nepotrivit, dar liceul pe care l-am ales ( este cel mai bun din oras si am luptat pentru el atatia ani desi nu stiam nimic despre el) era singurul lucru pe care il stiam. Uniforma e foarte scumpa, profesorii sunt foarte exigenti, dar am auzit de mita si de alte chestii urate despre el. Insa este cel mai bun si totusi daca si-a creat un renume inseamna ca mai exista ceva in el. Daca nu o sa-mi convina probabil ca o sa ma transfer. In fine, nu stiam la ce profil sa ma dau. Imi placea engleza enorm, insa nu prea s-a facut engleza la mine la scoala deci eram cam bata. Si m-am hotarat sa invat singura si sa vad ce spune destinu. Acum daca e sa intru la engleza, in stadiul in care sunt stiu ca ma voi stradui sa devin mai buna. Insa am inceput sa ma gandesc la destin, daca se intampla un lucru zic eu m-am straduit si daca asa a fost sa fie inseamna ca asa a vrut el. Eu nu stiu, gandeste-te la care ravnesti mai tare. Lasa ce zice lumea. Daca profii acelei fete nu erau buni, nu inseamna ca ai tai vor fi asa. Dar totusi daca vrei un ambient placut si linistit, poate ar trebui sa-l alegi pe cel economic. Dar cel economic iti ofera niste meserii nu tocmai asa de briliante ca unul teoretic. Depinde vrei sa conduci sau sa fii condusa?
TU DECIZI. SUCCES! Asculta si destinul.

3 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

In leg cu ce a zis Dianaaa
la mate info faci multe matematicaa si informatika iar la filo nu faci info iar matematicaa nu e deloc la fel, e alt modul.
din moment ce liceul teoretic zici ca e cel mai bun din oras o fi ceva de capul lui nu?
cere si parerea parintilor poate or sa te ajute ei.
acolo unde esti tu. chiar nu e niciun liceu teoretic in care sa se faca scoala?

| onename explică:

Sunt doar 3 licee in oras. [mangalia] Am ajuns la concluzia ca oricum liceul nu prea conteaza. Si ca la facultate oricum o iei de la zero. Asa ca merg la economic. De ce sa ma chinui cu naveta 4 ani.

| ilydude a răspuns:

Eu zic ca daca mergi la mate-info bilingv e aceeasi chestie ca la filologie.winking faci EXACT aceeasi materie,si cantitatea la fel! happy. Du-te dupa inima ta,nu asculta alta lume... gandeste`te ca acolo e viitorul tau, tu o sa continui, nu lumea care barfeste! happy