| Izza98 a întrebat:

Daca ar fi sa aleg un profil economic (pentru. liceu ) ce avantaje si dezavantaje as avea? (din ce se da bacul, pe ce materii se pune accentul.)! Vreau sa ma informez si as aprecia ajutorul!

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Si eu vin cu dezavantaje: desi studiile in materie de economie sunt relativ usor de prins si invatat ce faci dupa ce termini studiile? Am putini prieteni care si-au gasit un job ca lumea terminand economia. Eu te-as indruma spre informatica, daca vrei sa faci ceva mai mult si sa ai mai multe optiuni, numai ca se pune accentul pe matematica si este un pic mai greu, dar si satisfactiile sunt mai mari.
Tu alegi. Spor

| Giada a răspuns:

Avantaje:vei invata despre anumite lucruri de care, crescand, te vei "lovi" si multe altele...
Bacul il dai la mate, romana si la alegere geografie, logica, pshihologie si economie
Materii: contabilitate, marketing, finante, asigurari, economia intreprinderii[si mai sunt si alte materii, care se vor schimba odata ce ajungi in clasa a11-a]
Sper ca te-am ajutat. :*

| LittleButterfly a răspuns:

Un alt dezavantaj ar fi ca din cls a11-a nu mai studiezi materii cum ar fi Biologia, Fizica si Chimia, iar la sfarsitul liceului ai putea constata ca ti-ar fi fost de folos.Asta depinde si de ce vei dori sa faci mai departe...Eu sunt acum in clasa a12-a la profil economic si iti recomand sa alegi acest profil doar in cazul in care esti 100% sigura ca dupa liceu vei continua tot cu studiile economice. Altfel, daca vei alege o facultate in alt domeniu, iti va fi mai greu sa te adaptezi mai ales pentru ca nu ai mai studiat materiile de mai sus straight face