| bestfully a întrebat:

Sunt la facultatea de asistenta medicala generala, dar imi e scarba de meseria asta. Am ales-o pentru ca e bine platita si aici si in strainatate(fata de alte meserii). Credeti ca o sa ma pot acomoda facand analize, injectii, recoltari, de care acum imi este scarba? Sau ar fi mai bine sa renunt, cautand o meserie mai putin banoasa? Si nici nu imi place sa lucrez cu oamenii bolnavi, mai bine lucrez cu cei sanatosi.

5 răspunsuri:
| izvordemunte a răspuns:

E cam greu sa faci asta daca nu iti place. Aceasta meserie presupune multa munca in folosul celorlalti, dedicare din partea asistentului medical, compasiune si, bineinteles, cunostinte bine aplicate.
Cred ca e cam greu sa treci peste senzatia de "scarba" doar de dragul salariului. Ai putea totusi incerca, dar daca e sa faci un lucru, nu-l fa doar pe jumatate, ca nu iese. Daca pana la urma n-o sa iti placa deloc, te poti gandi la altceva.

| zacrazy a răspuns:

Daca tot ai inceput si daca esti trecuta de jumatatea ei, incearca sa vezi. Poate banii te vor motiva suficient de mult incat sa treci peste partile nasoale ale slujbei. Nu poti stii de pe acum daca te vei acomoda sau nu. In cel mai rau caz, daca nu suporti, te poti reorienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la facultatea de asistente, in Arad.tot asa imi era greata si scarba dar cu timpul ma acomodez cu situatia, u in ce an esti

| jana_2486 a răspuns:

E banoasa meseria in alte tari laughing la noi nu.