| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la filologie si am de ales intre mai multe facultati. Inginerie alimentara, geografie, litere. In invatamant nu vreau sa lucrez. Si mai am o posibilitate. Sunt din Botosani si am posibilitatea sa raman aici si sa fac facultatea de asistente medicale. Asistenta medicala e o meserie bine platita. Dar nu stiu ce sa aleg. Sa raman in orasul asta si sa renunt sa gasesc o meserie in Iasi? Sa raman cu parintii toata viata, sa renunt la posibilitatea de a avea o viata independenta? In acest oras as avea siguranta unui loc de munca sigur si bine platit. In Iasi nu stiu ce posibilitati as avea. E ceva necunoscut pentru mine. Ma tem sa nu regret mai tarziu. Nu stiu ce avantaje as avea daca as ramane aici sau daca nu as ramane. Daca plec si aleg ceva mai rau? Mie imi plac limbile straine si as vrea sa invat cat mai multe. Stiu sigur ca o sa-mi foloseasca in viata. Sunt foarte nehotarata. Daca ma duc la medicina nu mai am treaba cu limbile straine. Lucrez intr-un spital si atat.

6 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Nu exista Facultatea de Asistenete Medicale, este un colegiu, este si in cadrul Facultatii de Medicina si Farmacie din Iasi. Tu terminand filologie nu stiu daca e o alegere buna pentru tine pentru ca nu prea ai facut biologie (anatomie) si chimie in liceu si iti va fi foarte greu.

In legatura cu orasul, sunt foarte mult absolventi care termina o facultate in Iasi sa spunem, nu este obligatoriu sa ramana sa lucreze aici, de fapt in cele mai multe cazuri nici nu raman in Iasi, merg in orasele de domiciu sau in alte orase.
Intradevar ai mai mari sanse sa iti gasesti un loc de munca in Iasi daca termini o facultate aici, deoarece in acest timp mai cunosti oameni si iti faci anumite relatii.
Eu te sfatuiesc totusi sa alegi o facultate in Iasi, ai oricum cele mai mari sanse, chiar daca nu vei ramane aici. Daca iti plac limbile straine poti opta pentru Facultatea de Litere, (si sa alegi o sectie cu 2 limbi straine, una engleza sau franceza care o stapanesti mai bine, si cealalta o limba care nu sunt asa de ulti care o folosesc). Vei putea gasi un loc de munca ca traducatar, sau poti chiar tu sa devii traducator autorizat si s alucrezi pe cont proprii cu niste contracte de colaborare.

| deeeeeebora a răspuns:

Nu ai precizat in ce cls esti.petru ca daca esti a 12a nu mai ai sanse sa mergi la medicina deoarece trebuie sa dai admitere din anatomie si poate chimie si nu cred ca mai ai timp sa inveti, dar daca esti a11a poti sa incepi sa te pregatesti si ai multe sanse sa intri si sa absolvi medicina.Medicina este o facultate in care daca nu iti place ceea ce faci chiar nu are rost. Daca nu, atunci ti-as sfatui litere, e si pasiunea ta si atunci ti-ai indeplini si dorinta de a locui la iasi.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt la filologie si dau la medicina
Poti invata nu este chiar atat de greu
Plus ca te obisnuiesti rapid cu materiile

| anku_4442 a răspuns:

Stiind ca esti la filologie la medicina ar fi crima curata u nu ai baza de chimie de biologie...la medicina nu faci limbi straine.Stii e aiurea eu am ales farmacia mai ales ca sunt la profil real.Trebuie sa urmezi ceva ce ai o baza din liceu nu poti sa mergi la ceva si nu stii ca vei face fata si mai tarziu vei renunta parerea mea.Insa u acum iti cunosti capacitatea si e alegerea ta sa selectezi ce poti sa urmezi mai departe.happy

| Vallutza a răspuns:

Pai daca esti la filologie o sa iti fie destul de greu la medicina, avand in vedere ca nu faci biologie si chimie decat 2 ani.Nu trebuie sa crezi ca daca ramai in orasul tau natal nu poti avea o viata independenta datorita parintilor tai., dar decat sa te duci in Iasi sa faci Medicina mai bine ramai in Botosani si faci acolo...parerea mea, mentionez ca nu cunosc facultatile din Botosani happy

| roxi_3527 a răspuns:

Eu zic sa mergi la Iasi la litere sau la ce vrei tu pentru ca 1-iti vei largi orizonturile, adica vei avea mai multe cunostinte si dupa cei vei termina fac sigur iti vei gasi acolo un loc de munca, si 2- viata de student e frumoasa merita sa o traiesti si acasa cu parintii nu stiu daca e acelasi lucrutongue