| anonim_4396 a întrebat:

Care meserie credeti ca e mai buna: profesoara sau asistenta medicala? sunt pusa inaintea unei alegeri mari si nu stiu pe care s-o aleg.Am sansa sa intru fara taxa la facultatea de biologie dar si la postliceala de asistenta medicala.La postliceal sunt 30 de locuri fara taxa si numai media anilor de liceu conteaza la admitere.Eu as intra lejer.Insa nu stiu pe care s-o aleg.Care credeti ca e mai profitabila si mai putin stresanta? mi-e frica daca ma fac profesora sa nu primesc post numai intr-un sat din departare iar la asitenta medicala nu vreau sa pun tuburi pentru urinare.Mi-e scarba sa fac aia.Si de injectii mi-e frica.Deja cand le vad imi vine sa fug.Dar poate m-as obisnui cu ideea.Macar as avea o profesie in mana.Dar profesora mereu trebuie sa invete sa primeasca un post bun.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| luliluli a răspuns:

La o scoala postliceala se intra mai usor decat la o facultate. E logic. Depinde numai de tine sa alegi.
Daca ar trebui sa aleg, as alege fara discutii sa urmez o facultate. Intre cele doua meserii sunt f.multe diferente. Difera si prin statutul social. Nu mai vorbesc daca urmezi o cariera universitara...
Ca asistenta ai o meserie si poti castiga mai bine (eventual, depinde ce post "prinzi"), insa esti un simplu executant. Faci intotdeauna ceea ce iti spune medicul, nu iei propriile tale decizii. Ca profesor, iei propriile decizii, la catedra esti propriul tau sef.
In plus, si in invatamant sunt foarte multe oportunitati, depinde numai de tine sa le fructifici...
In orice caz, eu as alege varianta cu facultatea. Daca iti place mult domeniul si inveti biologie, de ce nu te gandesti la facultatea de medicina?
Acum, bineinteles ca alegerea ta depinde de foarte multe variabile: mai conteaza puterea financiara a parintilor, cat timp esti dispusa sa inveti de acum incolo, si altele, si altele...
Iti doresc sa alegi intelept. Succes!

5 răspunsuri:
| LillyCullen a răspuns:

Okay alege ce doresti tu.Ai dreptul de a alege, dar eu te sfatuiesc sa fii profesoara castigi mai mult decat ca si o asistenta.^^Bafta:*

| tubica a răspuns (pentru LillyCullen):

Multumesc pentru sfat.Asa am sa fac.M-am gandit bine si am ramas la profesorawinking

| LillyCullen a răspuns (pentru tubica):

Okay imi pare bine ca te-am putut ajuata.

| LillyCullen a răspuns (pentru tubica):

Apropo da-mi id tau si vorbim mai pe indelete. Daca vrei trimite-mi un mesaj cu el.

| Nickk a răspuns:

Decat la scoala sa iti bati capul cu toti cretini mai bine asistenta medicala laughing)