| Ansio a întrebat:

Tatal meu are 13 ani vechime in tara la minerit si 8 ani in Slovakia. Poate iesi la pensie la varsta de 45 de ani sau s-a schimbat legea din 2016?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii 263/2010, cu md. si compl. ulterioare, poate iesi la pensie la 45 de ani daca a lucrat in subteran.

| Ansio explică (pentru Ioandelasal):

Dar se poate iesi la pensie cu 13 ani vechime in tara? S-a dat vreo lege in 2016 ca sa aiba minim 15 ani cotizati in tara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ansio):

Nu se poate iesi la pensie numai cu 13 ani vechime, la 45 de ani.
Daca a lucrat legal in Slovacia i se va adauga si vechimea de acolo, numai asa poate iesi la pensie.

| Ansio explică (pentru Ioandelasal):

Pana la urma va iesi la pense la 45 de ani daca se adauga si vechimea din Slovakia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ansio):

Ti-am spus ca poate iesi, daca a lucrat in subteran.
Pentru a afla sigur sa se duca cu documentele care atesta perioada lucrata la Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu, acolo va afla sigur.

| Ansio explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru ajutor.