| kross8 a întrebat:

Te poti angaja in armata fara BAC? si daca da pe ce post?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da.
CRITERII SPECIFICE DE RECRUTARE pentru formarea soldaţilor și gradaţilor profesionişti prin absolvirea unui program de instruire:

- vârsta între 18 ani, împliniţi până la data începerii programului de instruire, şi cel mult 50 de ani, împliniţi până la data încheierii primului contract de angajare;

- absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu (10 clase) sau să facă dovada absolvirii acestuia, până la data începerii programului de instruire;

- deținerea permisului de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru arma "auto", iar pentru arma "geniu" doar pentru specialităţile militare care necesită conducerea tehnicii specifice auto;

- renunţarea la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist (SGP), după (re)angajarea în armată.
Poti fi angajat ca soldat pe baza de contract.

| Adiadictie a răspuns:

Se mai fac angajari in armata?