| Quicky25 a întrebat:

Pe ce post ma pot angaja in armata fara diploma de bacalaureat?(nu vreau linkuri, ci raspunsuri de la care stiu sigur.)

Răspuns Câştigător
| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Sall, si eu sint in aceias situatie am cazut bac-ul, am fost la centru, poti depune o cerere pentru soldat voluntar( esti platit dar asa se cheama) dar se intra foarte greu se primesc un numar de locuri la centru si din toti participanti doar cei care aduna cele mai multe puncte intra, punctele se obtin dupa mai multe criteri: daca ai luat bacul, nota de la bac echivaleaza nr. de puncte daca nu l-ai luat iti ei doar 4 puncte, daca esti la mai putin de 40 km de centru militar primesti 6 puncte daca esti la mai multe de 40 km primesti doar 4 sau 2 puncte, probe fizice, testul medical, testul psihologic, toate astea iti va da o nota in final si te va pozitiona intr-un clasament, trebuie sa ei puncte maxime cam la toate sa intri concurenta e mare, iti zic din experienta, funda si daca ai alte intrebari lasale

| Quicky25 explică (pentru Prince_Pyckolo_1992):

Si in ce consta probele fizice, ce te pun sa faci?big grin

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar soldat voluntar, daca indeplinesti restul conditiilor.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Fără bac la mătură pe stradă, nu în armată!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Nu poti intra in armata decat ca ''soldat voluntar'' (nu vei fi cu adevarat voluntar dar nu vei avea salar propriu zis, doar solda, ceea ce inseamna ca nu ai parte de asigurare medicala, pensie privata etc) si nu poti ''progresa'' ulterior pe vreun post de conducere. Asadar e o alegere complet gresita. Du-te inapoi la liceu, ia-ti bacul, termina o facultate si aplica apoi.