| Archangells a întrebat:

Te poti angaja in paralel la doi angajatori, un job full time si altul la 4-6 ore in Romania? E legal sa muncesti atatea ore?

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, e perfect legal.

| Alexandra28Co a răspuns:

Art. 35 din Codul Muncii scrie despre cumulul de funcţii si se precizeaza ca :
(1) Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii.
(3) Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

In practica atunci cand inregistrezi un al doilea contract de munca la ITM este cerut si acordul scris al angajatorului unde angajatul are functia de baza.

Este considerata ca fiind functia de baza primul loc de munca.