| Rockg666 a întrebat:

Știți cumva unde aș putea să fac voluntariat? Sau ce locuri de munca recomandați pentru o adolescentă care a terminat liceul?

3 răspunsuri:
| EvilMayDie64 a răspuns:

De inceput ai putea incerca sa lucrezi intr-un call center, la mine a fost primul loc de munca dupa ce am facut 18 ani, si mno, te ajuta sa dezvolti anumite aptitudini pe care nu le-ai fi putut avea fara sa te angajezi acolo. Daca vrei sa incerci varianta cu angajarea, e o alternativa mai buna decat sa te angajezi in fabrica sau la un magazin.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Cel mai bine este sa cauti anunturile de angajare in orasul in care locuiesti.
Pentru asa ceva ai mai multe variante:
1. cumperi ziare care contin anunturi de angajare (poti intreba la chioscul de ziare cum se numesc ziarele care contin astfel de anunturi);
2. mergi la AJOFM si vezi ce anunturi despre locuri de munca au. AJOFM inseamna Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca si se afla mereu in municipiul judetului unde locuiesti. (De exemplu, in cazul judetului Bihor institutia (de stat - cred) AJOFM se afla in Oradea (caci Oradea este municipiu, adica cel mai mare oras al judetului Bihor).
IMPORTANT: Orice institutie AJOFM ofera cursuri gratuite de calificare in anumite profesii, dar, la finalul lor trebuie sa iti gasesti un loc de munca, indiferent in care domeniu. Nu trebuie sa fie neaparat un job in profesia in care ti s-a oferit cursul de calificare.
De exemplu, daca ai facut un curs de calificare in profesia de coafeza, dar ti-ai gasit un job ca barmana sau chelnerita int-un hotel sau restaurant, nu conteza.
Daca NU iti gasesti un job legal, cu contract legal de munca, in termen de cateva luni de la absolvirea cursului, vei fi obligata sa achiti contravaloarea cursului.
Dar, daca iti gasesti de munca in oricare domeniu in timpul frecventarii cursului sau la finalul acestuia, (chiar daca nu ramai mult timp acolo - nu conteaza cat timp ramai intr-un loc de munca), nu ti se mai cere sa platesti pretul cursului de calificare.
Si eu am facut in trecut cursuri de calificare prin AJOFM pentru calificare in meseria de tamplar, bucatar, manichiurista si nu am practicat nici una din acele profesii. Am facut altceva total diferit si nu am platit contravaloarea nici unui curs.
3. cele mai multe oferte de munca le gasesti pe internet, accesand site-urile de profil.
Cum ar fi: www.ejobs.ro, www.bestjobs.ro, hipo.ro, olx.ro si altele. Poti incerca inclusiv site-ul Uniunii Europene https://ec.europa.eu/eures/public/language-selection
Alegi initialele tarii unde vrei sa iti cauti un job, (exemplu: ES pentru Spania, IT pentru Italia, EN pentru Anglia, etc.)
Pe oricare website iti cauti de munca, trebuie sa completezi un formular cu intrebari pentru a-ti completa profilul, sa introduci neaparat e-mail-ul tau si numarul de telefon pentru ca angajatorii sa te poata contacta.
Si partea cea mai importanta este sa incarci un CV, eventual o scrisoare de intentie.
Presupun ca ai invatat la scoala si despre asa ceva, sau cel putin ar fi trebuit sa va invete.
Sper ca te vor ajuta informatiile scrise aici.
Succes!

| Pelican05 a răspuns:

La ce profil ai fost?