| Unknow9990 a întrebat:

Tocmai am picat la un examen de a trece in clasa a V-a am facut contestatie bun, daca nu ma accepta, va trebui sa ma duc la alta scoala. Acolo nu este nici un coleg care se duce... Nu as vrea sa merg, numa daca ar merge un coleg, si trebuie sa stau acolo 2 luni pana sa ma transfer la scoala respectiva, dar nu stiu cum sa ma adaptez cum sa ma imprietenesc mai ales traiesc cu frica ca nu ma voi intelege cu nimeni, nu cunosc pe nimeni sad cum mi-ar fi mai usor sa ma adaptez? Eu in astia 5 ani de scoala am avut niste prieteni dar numai cu ei stateam (de la gradinita chiar) dar ma despart de ei dar de-ar fi fost doar unu cu mine nu stiu mai exact sa ma imprietenesc, eu acuma sunt foarte ingrijorat, nu stiu ce sa fac
ajutati- ma, cum sa ma adaptez cel mai usor? in astea 2 luni
funda!

4 răspunsuri:
| almirock a răspuns:

Nu ai de ce să îți faci griji, toți vor fi la fel de speriați la început. Și până la urmă... orice început e greu, dar ai să vezi că fără să îți dai seama ai să începi să ai prieteni și poate, cine știe, vei rămâne acolo. E de ajuns să găsești oameni cărora le plac aceleași lucruri care îți plac și ție și să vezi ce repede decurg lucrurile și te trezești cu prieteni noi. Evident, poți să ți-i păstrezi și pe cei vechi, dacă mergeți la școli diferite nu înseamnă că nu vă mai puteți întâlni... Mult succes!

| Unknow9990 explică (pentru almirock):

Da, dar poate ceilalti vor veni deja cu prieteni, eu sunt singur!

| almirock a răspuns (pentru Unknow9990):

Cu siguranță nu toți vor veni cu prieteni, iar dacă vin... e loc mereu și de alții.

| didu27dienutza a răspuns:

Pai tu ai fost cu ei dintra 4 si acuma mergi in clasa 5 deci ai 4 ani de cand ii cunosti(sa zicem).Eu asi zice sa nu te transferi, o sa-ti faci,, prieteni,, la noua scoala. daca vrei sa te transferi tine minte un lucru copii noi veniti in acel grup scolar sunt respinsi (stiiu multe cazuri)deci mai bine ramai unde te duci din prima