| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am semnat un contract de munca pe o perioadă nedeterminată dar normal e cam de proba 3 luni. Ideea este ca nu ma simt bine in locul respectiv, desi colegii incerca sa ma faca sa ma simt bine si sa ma invete. Ceva parca ma face sa ma simt aiurea, nu e locul meu si simt asta. Ideea este ca a trecut doar o saptamana de la semnarea contractului si chiar nu stiu cum sa le spun ca nu e locul meu.
Imi e cumva si rusine pentru ca se străduiesc să se facă placuti, dar cu toate astea, eu trebuie sa imi ascult intuiția pentru ca absolut niciodată nu m-a înșelat.
As vrea totusi sa raman pana la finalul lunii si sa imi iau banii pe o luna pentru ca am muncit 1 saptamana si nu as vrea sa fie degeaba.
Vouă vi s-a intamplat sa va angajați si efectiv sa ca displacă? Precizez ca am mai lucrat si in alte locuri si totul a fost ok. Voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JustAFriend a răspuns:

Normal, fiecare am gresit si poate o sa mai gresim in alegerea locului de munca.Vezi tu, uneori munca e ok dar coletivul e de ***** asa ca pleci, alteori este fix invers. Daca nu iti face placere nu mai sta, nu te chinui aiurea, daca stai cu stres si pur si simplu nu iti placea ceea ce faci si ziua o sa ti se para interminabila si o sa fie din ce in ce mai rau.
Contractul este pe o perioada nedeterminata dar in acelasi timp sunt cele 3 luni de proba, timp in care si tu si angajatorul puteti sa ii puneti stop fara sa dati nici o explicatie. Daca vrei sa iti iei banii stai o luna intreaga apoi pune demisia.Banii o sa ii primesti pentru o luna de munca iar angajatorul nu are cum sa iti spuna sa stai in preaviz pentru ca nu s-a terminat perioada de proba
Sfatul meu inainte sa pleci de la un loc de munca, gaseste altceva, sa nu stai pe "bara"
Spor

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In perioada de proba prevazuta in contractul de munca poti sa renunti la orice moment, FARA preaviz.
Pur si simplu iti inregistrezi demisia la firma.
Perioada lucrata trebuie sa-ti fie platita conform contractului, chiar daca ai lucrat efectiv doar cateva zile.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce simti, cand nu ai chef de munca!
Pacat ca dai cu piciorul la un loc de munca, unde ai colegi atat de cumsecade.
Vezi ca a doua sansa, nu va mai fii atat de generoasa cu tine!

| Panamax a răspuns:

Si doua zile daca lucrezi iti vei lua banii pe ele.
Se numeste perioada de proba tocmai ca sa vezi daca iti place.
Ca sa pleci trebuie doar sa-ti dai demisia fara alte explicatii.

| Laur014 a răspuns:

Daca nu iti place ce faci, nu te simti ok, eu spun sa stai maxim o luna acolo si apoi sa iti cauti in alta parte.Eu am trecut prin asa ceva si din pacate nu m-am oprit atunci cand trebuia, am lucrat mult mai mult. Poate imi era mai bine acum!