| godhas a întrebat:

am semnat un contract undeva la paza, un contract pe perioada nedeterminata. Problema e ca fac munca a 2 oameni acolo.si nu prea imi convine. Daca vreau sa nu ma mai duc, pot? Au ce sa imi faca? Am fost doar o zi

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti lipsi de la munca dupa placul tau avand in vedere mai ales natura serviciului, citeste contractul si clauzele respective.
Angajatorul te poate trage la raspundere penala si chiar cu despagubiri daca nu respecti clauzele contractului, prin urmare orice plangere se face doar catre sef ci nu pe internet.
De asemenea in statutul angajatului cu paza exista anumite clauze care te obliga sa anunti imediat daca urmeaza sa lipsesti dar numai cu un motiv foarte intemeiat si ulterior se faca dovada motivarii.
Deci, sfaturile colegilor de aici sa lipsesti intentionat pentru a ti se desface contractul sunt tendentioase.
In locul patronului orice angajat cu statut de paznic daca ar face conform indicatiilor de aici de a lipsi dupa ureche, as face plangere penala in urmatoarele 24 de ore fara sa clipesc.
Da dovada de seriozitate in munca ta, daca povestea ta este reala si adreseaza-te sefului tau.
De asemenea poti demisiona anuntand in scris urmand apoi sa ti se acorde demisia si sunt niste zile in care pana la demisie trebuie sa lucrezi in continuare.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, iti pot desface contractul de munca pe motiv disciplinar, pentru absente nemotivate si te-ai lins pe bot de somaj. De altfel si daca iti dai demisia tot nu primesti somaj. Este problema ta ce faci dar te-as sfatui sa mergi in continuare si sa incerci o rezolvare amiabila, sa faci doar munca unuia ori sa te plateasca mai mult. Gandeste-te ca acum este greu sa-ti gasesti o slujba convenabila. Numai bine!

| Intruder19 a răspuns:

Te duci si vorbesti cu seful tau si ii spui ca nu iti convine si ca demisionezi.

| MuñequitaLoka a răspuns:

Depinde de contractul semnat. citeste contractul si vezi ce scrie acolo

| godhas explică:

L-am sunat pe sef si i-am spus care-i treaba...la cat de taran e a inceput sa ma injure. ar fi culmea sa faca o plangere impotriva mea.sa zica mersi ca l-am anuntat inainte.