Întrebare recomandată | Iosif_Mara_1996 a întrebat:

Tocmai am terminat clasa a X-a (profil filologie) si inca din scoala generala am avut o apetenta pentru limbile straine, visul meu fiind acela de a deveni profesor de franceza, drept pentru care am optat sa urmez un profil uman la liceu(mentionez ca la momentul de fata imi regret alegerea). Ideea este ca in ultima vreme am realizat ca "Facultatea de Limbi si Literaturi straine" este prea la moda si oricine se poate indrepta carte acest domeniu. Asa ca ma gandesc sa incep pregatirile pentru "Architectura", insa imi lipseste cu desavarsire talentul la desen, dar cu toate acestea mereu m-am priceput la geometrie si am avut viziune in spatiu. Credeti ca este tarziu sa incep meditatiile in clasa a XI-a sau, mai bine zis, merita sa incep din moment ce nu am talent la desen, desi sunt intr-adevar capabila sa invat orice, oricand si am o gandire creativa? (cat despre limbile straine in care am investit mult timp si multi bani in ultimii doi ani, vreau ca ele sa ramana talentul meu, asadar nu intentionez sa fac o cariera in acest domeniu. Vreau sa am o meserie ceva mai serioasa decat cea de profesor sau interpret.)
p.s: As fi recunoascatoare daca mi-ar putea raspunde la intrebare studentii de la Arhitectura sau liceenii care se pregatesc pentru aceasta facultate (tineti cont de faptul ca nu am talent la desen, dar pot munci pana la epuizare ca sa recuperez)

6 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Nu stiu cum e la arhitectura, insa am inceput facultatea de litere si am renuntat, mi s-a parut total inutila. Adica stiu sa vorbesc engleza, mai mult nu am nevoie. Trebuia sa facem traduceri din Shakespeare, din engleza veche. Pentru ce? Ca nu mai vorbeste nimeni engleza veche... In fine. Oricum mai ai timp de gandire. Eu am renuntat la litere si am ales psihologie, dar mi-a placut la nebunie si m-a ajutat in primul rand pe mine, in dezvoltarea mea personala.

| neutrino a răspuns:

Cea mai mare realizare pe plan profesional este sa faci ceea ce iti place, nu ceea ce este la moda. Oricum, pentru arhitectura la o facultate de stat, este prea tarziu sa incepi pregatirea in clasa a XI-a, si nu ai nicio sansa atata timp cat desenul nu-ti place.

| crissag a răspuns:

Buna Mara.
Talentul la desen trebuie sa ti-l critice cineva cunoscator. happy Tu poate ai, dar nu ai desenat ce trebuie pentru nivelul tau (asa cum este si in muzica, atunci cand un incepator isi alege o melodie grea). Se ia treptat, treptat. Nu este prea tarziu in clasa a XIa, daca zici ca poti munci pana la epuizare. Pt ca totusi, oricat talent ar avea cineva, munca si ambitia sunt mai importante. happy
Una dintre fetele pe care le meditez a inceput de acum, intrand in clasa a XIa si prin munca, vad potentialul in ea.
Daca ai mai multe intrebari putem discuta mai multe pe meditatiiarhitectura.cg@gmail.com.
O zi faina.
Cristina

| AndeT a răspuns:

Nu ma pricep in domeniu de desen/ arhitectura deloc, dar iti spun urmeaza-ti visul, si nu lasa nicio impotrivire sa te doboare! eu am recuperat toata matematica de liceu in 4 luni, si nu stiam inainte mai nimic.
In plus in domeniu de arhitectura nu este desen artistic, este desen tehnic, trebuie sa inveti inainte metoda si sa aplici.
cu siguranta ca ai nevoie de o pregatire intensiva, dar daca esti atat de dispusa sa faci acest efort...
exista atatea carti de desen tehnic, la biblioteca, trebuie doar sa fi perseverenta
mult succes!

| Rιѕα a răspuns:

Eu sunt la profil de design vestimentar, sunt printre cele mai bine la desen din liceu... am dat examen la arhotectura acuma ceva ani și nu am reușit pentru că e extrem de complicat, verișoara mea a terminat facultatea și e greu, dar dacă tu chiar îți dorești asta...
Și eu aș vrea să învăț mai multe limbi străine (un vis vechi), poți să devii stewardesă, e bănos și practic nu prea faci nothing!
Dacă nu ai talent deloc nu știu dacă rezolvi ceva, eu una am talent de mică dar nu am fost destul de pregătită pentru examenul la arhitectură așa că am venit la design vestimentar.
Ce să zic... ar trebui să te gândești și la ceva bănos, eu mă gândesc sa urmez fac. de design grafic, mă am cu photoshop și alte chestii happy. Dacă vrei să mai vorbim despre liceu profile astea...trimite-mi un mesaj

| Rιѕα a răspuns:

Eu sunt la profil de design vestimentar, sunt printre cele mai bune fete la desen din liceu... am dat examen la arhitectură acuma ceva ani și nu am reușit pentru că e extrem de complicat, verișoara mea a terminat facultatea și e greu, dar dacă tu chiar îți dorești asta...
Și eu aș vrea să învăț mai multe limbi străine (un vis vechi), poți să devii stewardesă, e bănos și practic nu prea faci nothing!
Dacă nu ai talent deloc nu știu dacă rezolvi ceva, eu una am talent de mică dar nu am fost destul de pregătită pentru examenul la arhitectură așa că am venit la design vestimentar.
Ce să zic... ar trebui să te gândești și la ceva bănos, eu mă gândesc sa urmez fac. de design grafic, mă am cu photoshop și alte chestii happy. Dacă vrei să mai vorbim despre liceu profile astea...trimite-mi un mesaj