| legoman a întrebat:

Tocmai ce termin liceul si vreau sa dau la Academia Tehnica Militara-profil Blindate, automobile si tractoare. Pentru cei care ati fost sau sunteti deja la acest profil, ce parere aveti per ansamblu? Cat de greu este? Ce salariu primeste un ofiter tocmai iesit din academie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost infanterist. La ATM iesi inginer. Este o meserie in care ai dea aface cu soferii si mecanicii conductori dar orice inginer tehnic este loctiitorul comandantului si are o trecere mare in unitate. Nu mai stiu acum salariile ca am iesit de mult in pensie dar daca un subofiter are 2.000 si ceva, ofiterul are peste 3.000 plus norma de hrana si alte sporuri. Mai mult, tehnicul unitatii fiind sef de arma are o functie mare in care salariul este mai mare ca la un infanterist. Asa ca te poti astepta si la peste 4.000 lei. Curaj! Nu-i asa grea armata cum pare. Eu am prins vremuri mai grele si n-am murit pana acum, la batranete.