| anonim_4396 a întrebat:

Tot ce puteti sa-mi spuneti despre facultatea de litere( romana-engleza).

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ce vrei sa stii? toate cursurile de engleza se fac in limba engleza, examenele la fel se dau in limba engleza. o sa iesi profesoara de limba romana sau de limba engleza si o sa ai voie sa faci traduceri autorizate de limba engleza. ca materii generale, la ambele limbi - se face evident literatura, de la origini pina in prezent, gramatica superioara - ceea ce in facultate se numeste LRC (limba romana contemporana) sau LEC (limba engleza contemporana) unde faci fonetica, sintaxa si morfologie, apoi faci istoria limbii, istoria literaturii, tehnici de redactare, semiotica, folosofia limbajului si diverse alte chestii, in functie de secialitat - la romana se face folclor, teoria literaturii, la engleza se fac chestii de engleza americana. daca mai vrei alte detalii intreba-ma, daca stiu iti raspund cu placere.

| tubica a răspuns (pentru mixxjim):

As vrea sa te mai intreb ceva:se face si latina? eu am fost pe profil real si n-am invatat latina.

| mixxjim a răspuns (pentru tubica):

Da, se face in primii 2 ani din cate stiu, si destul de serios, mai ales ca ai romana principal ca optiune. nu stiu sa spun sigur daca ai merge la engleza principal - romana secundar daca faci latina. dar daca ai facut profil real, dincolo de latina, chiar nu gasesti ceva sa-ti placa sa faci? ca dupa facultatea asta mare lucru nu prea ai ce sa faci ca si cariera, decat eventual sa faci ceva in plus pe resurse umane sau pe comunicare/PR. hai mai gandeste-tewinking

| tubica a răspuns (pentru mixxjim):

M-am gandit la biologie si geografie.Dar la geogra is praf ca in anii de liceu nu ni s-a predat iar la chimie si fizica din nou acelasi poveste.Is disperata deja.Dar totusi tind mai mult spre biologie fiindca din clasa a 5-a deja mi-a captivat interesul. Poate voi alege aia. Oricum multumesc pentru raspunsuri.Mi-a fost de folos.winking

4 răspunsuri:
| deyutza135 a răspuns:

Parerea mea e sa cauti pe net