| IoanaIonuca a întrebat:

Un medic militar ce salariu are? Aceste locuri sunt la rezidențiat sau cum se poate ajunge acolo? Si e acelasi lucru cu medic civil, nu? (Gen program, treaba etc)

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Un medic militar ce salariu are?"

mare, mare de tot.

" acelasi lucru cu medic civil, nu?" - NU, ești ca șaponul: doi-in-unu: și medic și militar

| Yuoia a răspuns:

Pentru a fi medic militar, trebuie sa faci Institutul Medico-Militar. NU faci medicina generala si te duci rezident militar. Nu. Te duci direct la medicina militara. Sunt putine locuri iar scoala e extrem de dura. Faci instructie inaintea cursurilor, printre altele.
Daca esti sigura ca vei rezista (apropo, la admitere se da proba sportiva eliminatorie), incearca.
Sunt doar 2 Institute Medico-Militare in tara: Bucuresti si Tg. Mures.