| Iusty15 a întrebat:

Bună TPU,cum poate ajunge un civil cadru militar? rog sa-mi răspundă cei ce știu, nu cei ce presupun

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cadru militar poti ajunge prin examen la Academia de Inalte Studii Militare, la una din facultatile ei. Mai poti ajunge si intrand in armata ca soldat-gradat profesionist si apoi sa urci treptele ierarhice prin studii consecutive. Mai citeste si pe aici: http://dmru.mapn.ro/index.php?pag=recrutare

| Ionita_Ionela_1954 a răspuns:

Se face o adresa( memoriu) catre Serviciul Resurse Umane al Ministerului Apararii Nationale in care soliciti activarea ta. Este foarte important nivelul de studii absolvite. Si nu in ultimul rand varsta. Daca ai doar liceul nu poti sollicita decat activarea ca sergent cu contract. Daca ai terminat facultatea sau esti in an terminal poti solicita angajarea ca ofiter. Nu depune cererea la vreun Centru Militar pentru ca acolo ramane hartia ta. Dar cele mai multe angajari si activari le fac cei din Ministerul de Interne. Succes.