| Robert1701 a întrebat:

Un subofițer poate avansa în grad?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Ca subofiteri (este un corp nu un grad) sunt urmatoarele grade:
-sergent;
-sergent-major;
-plutonier;
-plutonier-major;
-plutonier-adjutant;
-plutonier-adjutant sef.
Apoi prin studii poate ajunge ofiter si, daca este bun, poate ajunge chiar general.
Exemplu: un plutonier face studii la facultatea militara sau la una din viata civila care are echivalent in armata. Daca este acceptata, facultatea civila, sau face o facultate militara automat i se da gradul corespunzator varstei. Exemplu: capitan. Ulterior face si Academia (doi ani) si poate ajunge in scurt timp general. Exemplu concret: medicul Valeriu Gheorghiță. Desi n-are decat 38 de ani a ajuns colonel. El a fost medic civil si l-a luat armata ca le-a trebuit medici infectionisti. Bine! Trebuie sa ai si pile si sa fii si lingau ca sa ajungi asa repede colonel.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, un subofiter poate avansa daca:
- merge la Academia Militara si o face
- sau daca este trimis pe frontul de lupta si se afirma in lupta, ori este ranit/impuscat sau afectata de vreo grenada.

| Robert1701 explică (pentru Violleta2022):

De exemplu un jandarm cum ar putea avansa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robert1701):

Un jandarm nu poate avansa in grad, decat daca se hotaraste sa faca Academia de Politie sau cea Militara.

| Robert1701 explică (pentru Violleta2022):

De exemplu un jandarm? Cum ar putea avansa?

| Robert1701 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Este ca si cum ai pune o asistenta medicala in functia de Doctor, dar ea nu are cunostinte medicale avansate si nici nu-i calificata ca medic, neavand nici facultate.
Prin analogie, asistenta este ca si jandarmul tau, un om simplu fara facultate, dar cu o profesie.
Ca o asistenta medicala sa ajunga doctor are nevoie sa faca facultatea de medicina. La fel si jandarmul, ca sa ajunga ofiter, trebuie sa faca o Academie de Politie.

| mihai69 a răspuns:

Desigur, dar numai câteva trepte.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand poti avansa in cadrul gradelor de subofiter. Cele prezentate mai sus.
Apoi poti avansa de la subofiter la ofiter daca faci studii superioare: militare - academia, civile o facultate. Dar cu cele civile sunt mai multe conditii.
1. Sa fie de specialitatea necesara: jurist, medic, economist.
2. Sa fie locuri disponibile pentru acea specialitate.
3. Functia sa fie prevazuta cu studii superioare de domeniul facultatii care ai absolvit-o. Ex. in politie absolentii de academie au si echivalare in drept.
Cunosc un caz in care un agent a terminat facultatea de administratie publica, dar nu a fost trecut in randul ofiterilor. Un altul cu facultatea de drept a devenit ofiter, dar nu grad in functie de varsta, ci cel mai mic grad.
Totul depinde si de conjuctura existenta in sistem la acel moment.