| SingleForOne a întrebat:

Unde aș putea găsi posturi de ECONOMIST, în privat, la companii?

Majoritatea locurilor de muncă, dacă nu toate, cu denumirea "Economist" au activități specifice contabile sau de marketing. Am tot observat asta la zeci de anunțuri. Nu se potrivește deloc activității și calității potrivite unui economist, din punct de vedere al studiilor, activităților descrise aproape peste tot pe internet și exemple de oameni care ocupă această poziție în domeniul public. Această profesie nu este ca un contabil sau un marketer sau un analist de afaceri (business analyst). Tind să cred că (deși, ar putea fi și o idee falsă) managementul în majoritatea companiilor nu au terminat studiile superioare încât nu fac diferența dintre un contabil, un economist, un marketer și analist de afaceri.

Este un lucru general peste tot în România pentru această poziție sau se întâmplă la fel și înafara țării?

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Frate, daca vrei sa lucrezi, in aproape orice firma, nu o sa faci doar ce scrie in fisa postului ci destule in plus. Nu te astepta sa faci definitia din dictionar a cuvântului economist, ca nu asa merge realitatea.