| adela2012 a întrebat:

URGENT! Vreun student sau un absolvent al faculatatii de drept? Chiar imi doresc sa devin avocata, de mica imi doream acest lucru, dar cu trecerea timpului, visele au inceput sa mi se spulbere deoarece majoritatea persoanelor imi spuneau ca dupa absolvirea facultatii nu imi voi gasii de lucru si ca tara e plina de avocati. Stiu ca dupa absolvire se sustine un examen pentru a intra in barou si mai departe? Voi avea un loc de munca stabil fara "pile", ca sa zic asa?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avocatura este o profesie liberala si o poti exercita singura (birou avocatial), impreuna cu alti avocati (societate de avocatura) sau ca angajat intr-a societate.
Ca avocat poti castiga bine, daca esti foarte bun, totul depinde de tine sa fii cunoscut, cautat si sa ai multi clienti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stai putin ca ma suflec si te scot eu din pana, ai zis ca erai hotarata pornita si acum te impleticesti pe drum. Prefata - Vor fi bune informatiile de la cei din domeniu dar pot si si incomplete, nu toti vor spune ca sunt si mistere in beciul lor si care-s alea. Tu vrei o scoala care sa-ti garanteze un loc de munca imediat si stabil? Nu exista pui. In orice domeniu functioneaza dupa anumite reguli nescrise si dupa situatia care o ai. Prima intrebare - Esti absolvent sef de promotie sau din coada coada anului? Eu zic ca primul va gasi usor de munca la o Casa de avocatura si cu sanse de succes + avansare iar al doilea va da ceva spagi unui avocat la mica intelegere la un avocat mai consacrat sa-i dea cazurile mai simple si mai prost platite. Va primi si ceva sprijin unde da de greu, deci va fi un fel de ucenic si va decola dupa cat il tin motoarele de sus. Daca ai parale iti deschizi un cabinet in buricul targului, faci reclama mare si ai pus treaba in miscare. Apoi dupa puterile tale sau Dumnezeu cu mila. Ca te faci mecanic auto sau medic, avocat sau cosar e cam la fel. Tu...te-ai hotarat si te-ai razgandit -rusinica rusinica. Fapt demonstrat - cine a pus suflet a scos bani si din piatra seaca, trebuie doar sa-ti placa. Daca nu muncesti cu entuziasm munca e si grea si fara de folos. Ia uite ce zice fatuca asta ca exemplu. http://www.avocatura.com/......gabri.html