| Laiyla a întrebat:

Urmez un curs pentru cofetar, dar vineri si astazi nu ajung la practica deoarece am probleme cu stomacul si doar astazi ajung la medic. Cum ar trebui sa motivez aceste doua zile? Cer o motivare simpla ca si pentru scoala sau trebuie alta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Spui medicului de familie ca esti somer indemnizat si participi la un curs de formare profesionala prin AJOFM --- iti va da concediu medical.
Totodata, iti revine obligatia :
"să înştiinţeze în scris agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate cu
privire la apariţia stării de incapacitate temporară de muncă şi datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor şi unitatea în care funcţioneazã acesta, în termen de 24 de ore de la data acordării concediului medical. În situaţia în care apariţia stării de incapacitate temporară de muncă a intervenit în zile declarate nelucrătoare sau împlinirea termenului de 24 de ore se realizează în zile declarate nelucrătoare, persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au obligaţia de a înştiinţa agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, în prima zi lucrãtoare. "( sursa citatului, la rubrica " ce obligatii au persoanele care beneficiaza de indemnizatie de somaj" din link-ul: http://www.anofm.ro/faq/somer

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu le motivezi tu, ci medicul, cu un diagnostic real, daca considera ca ai fost intr-adevar bolnav si a trebuit sa stai acasa.

| RzV28 a răspuns:

Sunt cursuri de calificare oferite gratuit somerilor sau curs organizat cu bani. Pentru primul ai drepturi de somer si medicul de familie e obligat sa iti dea o scutire medicala sau concediu pentru a motiva zilele lipsa. Daca e un curs pentru care tu ai platit nu prea ii intereseaza pe ei ca nu te duci, sunt banii tai in joc si interesul tau sa inveti cat mai multe ca sa poti lua examenul pentru calificare.