| Mogiojojo a întrebat:

Va considerati unii din voi foarte creativi? Ce va face sa credeti asta? In ce domeniu sunteti creativi? Cati oameni ca voi cunoasteti sau ati cunoscut? Are legatura extra creativitatea cu problemele psihice?
Spuneti-mi o idee nebuna de-a voastra.

10 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Eu cand eram mica eram creativa la scris si desen. Dupa, am intrat la liceu si am fost masacrata pe partea asta laughing acum sunt praf la tot ce tine de imaginatie laughing

| sopranaCadaverica a răspuns:

Creativitatea = imaginatie. E stimulata de citit, de arta in toate formele ei, de la muzica pana la sculptura, de exercitiu de scriere si orice alt proces artistic. Nu o sa reusesti sa fii creativ daca esti stresat, daca ai o rutina stricta, daca esti foarte organizat si locul de munca ti-o cere. Uita-te la cei care lucreaza in corporatii. Unii, dupa +8 ore de munca nu mai au dispozitie nici sa-si incheie sireturile. Omul care munceste si considera asta o corvoada este in pericol de a-si pierde viziunea 'copilareasca' despre lume, oniricul, imaginatia, puterea de a visa.
Da, creativitatea cere spontaneitate si dezorganizare. Pentru ca incepi sa iti imaginezi lucruri, sa le proiectezi mental atunci cand visezi cu ochii deschisi. Cand faci asta? Cand esti inspirat, relaxat si ai timp. Am cunoscut doar unul extrem de creativ, cu multe idei, era genial pana in punctul in care am zis ca e bolnav psihic. Si uneori, anumite boli/concentratii neregulate de hormoni si felul in care e structurat creierul sau daca anumite parti ale lui sunt afectate, pot contribui la imaginatia bogata a unei persoane, incat sa spui ca are o gandire extraordinara, inovativa. Deci, intr-un fel, foarte rar, geniul asta creativ are legatura cu problemele psihice/neurologice.

| Mogiojojo explică (pentru sopranaCadaverica):

Scuze daca sunt indiscret dar vreau sa intreb asta: persoana aia pe care ai cunoscut-o castiga mult de pe urma creativitatii sau era mai mult la modul stil de viata si atat?
Si cam ce idei avea de il considerai 'nebun'?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, ca stil de viata, si avea un loc de munca unde isi folosea creativitatea asta. Sigur ca e satisfacut financiar, ma gandesc...
De idei, ce pot sa zic, n-au relevanta. Si unele sunt asa abstracte, incat nu as sti cum sa le reproduc. Omul e artist (pictor), citeste foarte mult si incearca pe cat posibil sa foloseasca tehnica 'daydreaming' (visatul cu ochii deschisi)

| Mogiojojo explică (pentru sopranaCadaverica):

Si eu as vrea sa gasesc un loc de munca unde sa imi folosesc creativitatea dar din pacate nu stiu unde se cauta asa ceva; cei mai multi cauta sa ai studii si experienta si nu as sti de unde sa incep.
Cam in ce domeniu lucra el?
In general la mine ideile vin spontan, nu stau sa ma gandesc, cred ca asta ar omori toata creativitatea.
Eu nu le am cu pictura.
Ideile mele mi le notez tot timpul in telefon sa nu le uit.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mogiojojo):

Am spus ca e pictor.
Ce fel de idei iti vin mai exact? Bun, esti creativ, dar cu ce...material? In ce domeniu? Literatura, arta plastica, inginerie, informatica, muzica?
Ce anume stii sa faci foarte bine? Asta o sa te intrebe orice angajator.

| Mogiojojo explică (pentru sopranaCadaverica):

Iti dau un exemplu:
Aveam o idee de fete de perna (e greu de explicat) unde pun una foarte inflorata si colorata gen asa:
https://dianabrici.com/......4x1024.jpg
Si pe deasupra alta fata care sa imite niste jeansi rupti si prin prima sa se vada si a doua si sa iasa un contrast frumos
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images (ceva de genul doar ca deasupra trebuie rupta la fel ca niste jeansi)
Sper ca poti sa vizualizezi ceea ce vreau sa fac, e complicat de explicat pentru mine pentru ca eu le vad f abstract.
Si m-am gandit sa fac niste perne din astea si sa le vand pe ebay sau ceva, sunt sigura ca unii o sa aprecieze conceptul.

Asta e doar una dintre ele.
Deci cam in ce domeniu as putea fara sa am facultate sau altceva?

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ce faci tu cu fetele de perna e un fel de mestesug/artizanat textil/croitorie, pe acolo. Daca ai si alte idei despre decoratiuni interioare, de exemplu, poti fi designer de interior, daca te pasioneaza moda, imbracamintea, exista sectii speciale la facultatile de arte. Intrebarea e...ce faci dupa. happy Si depinde in ce domeniu exact se incadreaza ideile tale

| Mogiojojo explică (pentru sopranaCadaverica):

'Intrebarea e...ce faci dupa.'
Asta e ideea ca eu vreau sa fac 'piese' adica chestii unice care sa nu se vanda cu 3-4$ pe ebay dar chinezii le fura ochii cu produsele astea. Daca as vinde o perna de genul cu 30 de euro nu sunt sigura ca se va vinde (desi 30 de euro nu e mult pentru un american).
Nu sunt buna pe management.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Mogiojojo):

E cale lunga pana vei fi bagat in seama cu produsele 'unice'. Asa se intampla la inceput... oamenii creativi nu sunt vizibili pentru ca nu au experienta, nu au sustinere de la altii. Trebuie sa vii cu ceva cu adevarat unic, fascinant si folositor in acelasi timp. Daca te uiti pe Ebay, sunt multe produse foarte ravnite care arata kitschos, sunt 'comerciale', facute la indigo, pe modele 'moderne', in stiluri minimaliste, dar sunt pur si simplu obiecte fara valoare emotionala si stilistica. Dar se vand. De ce? Pentru ca si-au creat un brand. Si au renuntat la creativitate in favoarea thumbs-up-urilor si a banului. ACum... de ce cumpara lumea kitsch? Pentru ca se orienteaza dupa moda, trend, nu dupa stil si simt artistic, dupa bunul gust. E spiritul de turma.
Dar sunt si oameni care lucreaza obiecte de calitate, originale, impresionante, care ajung intr-un sfarsit sa aiba clientii lor. Dar nu-ti imagina ca traiesc doar din asta.
Incearca sa produci ce iti doresti, vezi cum iese, intreaba-i si pe altii din jurul tau ce parere au, daca ar cumpara. Iar dupa ce faci 20-25 de modele/piese, cum le spui, deschide-ti un magazinas pe Ebay/Facebook, de ce nu?
Daca vinzi din prima cu pret mare, nu ia nimeni, crede-ma, ca am incercat. Lasa de la tine si pune un pret un pic mai mic decat crezi ca ar fi meritat. Vezi ce reactii starnesti.