| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Vă rog cine vede asta pe cât posibil să nu o ignore, doresc un raspuns cât mai serios. Nu stiu ce sa fac cu viața mea. Sunt studentă în anul 2 la Drept, UAIC. La începutul semestrului 2, în februarie, am făcut întrerupere din cauza unor probleme (nu intru în detalii aici). Sunt la frecvență redusa, fiindcă nu am intrat la zi, anul trecut am incercat sa mai dau o data testarea pentru a trece la zi, însă nu am reușit, deși eram pe aproape. În iulie am să mai dau o data testarea, daca se mai dă, am auzit că e posibil sa se între pe baza de dosar. Și dacă nu intru la zi va fi vai de viața mea, părinții mi-au zis că nu o să mă mai întrețină așa. Totuși, mă gândesc, daca voi continua cu Dreptul la frecvență redusă, ar fi o idee bună să mai fac si o altă facultate la zi(mă gândesc la Știinte politice, ASE etc)?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu nu esti capabila sa faci 1 facultate, odata ce consideri ca s-ar putea sa nu treci, la ce te mai gandesti sa mai faci inca una?
Poate ar fi cazul sa te gandesti la ceva mai simplu pentru tine, fara facultate, care nu te solicita atat de mult. Poate o postliceala, unde ai o sansa sa-ti gasesti de munca, mult mai usor si repede.
Cu o facultate de drept nu faci nimic, stai acasa si te uiti la diploma, pentru ca facultatea nu vine cu loc de munca asigurat si sanse sa lucrezi in domeniu sunt mici spre deloc.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream să trec la zi(adică formă de învățământ zi), nicidecum nu ma refeream la faptul că nu voi trece anul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

De fapt, chiar tu ai spus ca-ti este foarte greu sa intrii la zi, deci incapabila sa inveti si sa poti sustine un simplu examen, dar te vezi in stare sa faci 2 facultati... asa mie-mi suna a inconstienta.
"Sunt la frecvență redusa, fiindcă nu am intrat la zi, anul trecut am incercat sa mai dau o data testarea pentru a trece la zi, însă nu am reușit, deși eram pe aproape".

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Violleta2022):

Păi da, mai trebuia sa fac 3 întrebări și intram. Și nu am chef de ceartă, daca nu vrei să mă ajuți(doar pentru asta e acest site) nu îmi mai scrie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tie i ti trebuie un servici sa faci bani, degeaba faci facultate dar nu produci nimic, cauta ti după 15 mai servici, ca părintii s au saturat sa i ti totdea bani, fă orice ca sa ai banii tai nu cauta numai anumite joburi care i ti plac, ce varsta ai, lasa le in colo de facultati timp pierdut.

| Wr3nch a răspuns:

Dreptul e tot drept, si cu frecventa redusa. Eu zic sa nu te incurci cu inca una, mai bine inveti si incerci iar sa treci la zi.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Wr3nch):

Păi incerc, dar dacă nu trec?

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Pai si crezi ca le convine sa plateasca si taxa pentru inca o facultate? laughing

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Wr3nch):

Nu, dar uite ca la asta nu m-am gândit. Ideea e să am 2 facultăți, pentru a avea mai multe optiuni după ce absolv.

| Wr3nch a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Daca crezi ca faci fata la materie poti. Nu te opreste nimeni din a incerca. ASE ar fi mai ok dupa mine.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista nici o diferenta intre diploma obtinuta la FR vs ZI, practic e exact aceiasi chesti deci nu vad de ce te zbati asa tare. Problemele tale adevarate cu facultatea asta o sa incepa abia dupa deoarece e mai greu sa intri in profesie decat sa obti diploma. happy

Cat despre a doua facultate..imi pare ca habar nu ai ce iti doresti, tu vrei o sa ai o facultate sa intri in randul lumii dar aia nu o sa te ajute cu nimic daca o faci doar de dragul de a o face. O sa te dai cu capul de peretele care se nu meste realitate crunta careia nu-i pasa ce diplome aia ci ce stii sa faci. Nici un angajator nu o sa te ia pentru ca ai o diploma, sunteti multi cu diplome, te ia pentru ca stii sa faci ceva.

Cred ca trebui sa mai degraba sa te gandesti la ce vrei sa faci in viata..si mai putin la ce diplome vrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Perfect spus. Si daca ar angaja cineva doar pe baza de diplome, automat e salariu minim, efort maxim, si conditii de cacao.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RoCkKiD):

Nu ma gandesc neaparat la o diplomă. Intr-adevar, eu cam am inceput facultatea asta doar pentru a nu stă acasă, dar pe parcurs am descoperit ca imi place si nu as vrea să renunț la ea... însă marea problemă e să nu raman in continuare la IFR.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Esti singura care vede acea problema.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RoCkKiD):

Te referi la problema de a ramane la IFR?

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RoCkKiD):

Adică crezi că nu e o problemă dacă is la IFR?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Absolut nici una.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RoCkKiD):

Ba da, pentru ca la zi am vechime în muncă, se dau burse, se fac fel de fel de activități, și dacă nu te superi ai vrea să vorbim mai detaliat pe Instagram?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Bursele sunt semi irelevante..nu traiesti din ele iar partea cu vehimea..nu o sa iesi tu anticipat din cauza facultatii..la cum se prezinta treaba stai pana la 65 minim daca nu cumva schimba astia legea si muncim pana la 70.

Nu am Instagram, poti sa imi scrii pe TPU.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RoCkKiD):

Sau pe Facebook, vreau sa fie o conversație privată, nu aici ca sa vada toata lumea.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

TPU are functia de mesagerie privata. Click pe profilul meu si imi poti trimite un mesaj.