| Eisa9999 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine.Pentru a ajunge asistent medical mai trebuie sa urmez o postliceala de profil sau sa fac o facultate? Da ca stiti o facultate de asistente medicale mai ieftina va rog sa-mi spuneti.Sunt din judetul Arad. Facultatea Vasile Goldis pentru mine e foarte scumpa.

Răspuns Câştigător
| Amaya a răspuns:

O postliceala este de ajuns. Sigur trebuie sa fie astfel de scoli si in Arad.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa urmezi postliceala de asistenti medicali generalisti(de unde iesi asistent general) sau alte specialitati(de unde iesi cu o specialitate-radiologie de ex).In alte judete nu stiu cum e dar in Bucuresti se da examen de intrare(daca nu e vorba de Titu Maiorescu,care e particulara) si daca iei nota mate intri la buget,daca nu la taxa si iti platesti studiile. Daca in Arad nu exista nicio postliceala de stat(Vasile Goldis nu stiu de care e,dar te poti interesa-daca e de stat ai scapat, doar trebuie sa inveti pentru examenul de admitere) sfatul meu este sa dai in alt judet pentru ca in primul rand ai zis si tu ca nu ai bani, in al doila rand te poti trezi dupa ce iti pierzi timpul cu invatatul ca acea facultate particulara sa nu fie recunoscuta iar diploma ta sa nu aiba nicio valoare.