| mumbling a întrebat:

vreau sa urmez Facultatea de Finante-banci, Vasile Goldis, si in acelasi timp Facultatea de limbi Moderne. Se merita sa fac Finante-Banci? Mi-as putea gasi de lucru in Arad? Daca mi-ar raspunde cineva care a facut aceasta facultate ar fi super! Fundita!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place un domeniu si obtii rezultate exceptionale normal ca o sa-ti gasesti de lucru si o sa ai sanse mari pe viitor (trebuie doar sa stii sa iesi in evidenta). Eu sunt la Contabilitate la UAV si merge foarte bine, m-am inscris si la romana-engleza si acum astept rezultatele :-) Btw, nu iti recomand UVVG... universitatile de stat sunt mult mai OK din toate punctele de vedere!

| pagetoc a răspuns:

In ziua de azi sistemul este foarte maro. In primul rand ies o groaza de studenti in diverse domenii, fara ca cineva sa le spuna ca nu este nevoie de ei. Astea cu finantele-banci e una din facultatile care scoate cei mai multi someri. Sa mergi pe 2 fronturi este pierdere de timp si nu o sa le faci bine deloc pe amandoua. Din cele 2 variante, cea mai bine platita si in care ai sanse cel mai mult este: limbi straine. CLAR! Iti poti gasi relativ usor de munca, iar daca nu, ai perspective spre afara. Asta cu sa faci ce simti, ce-ti spune inima e o vorba in vant. Multi fac o facultate si lucreaza in alt domeniu, pentru ca nu au gasit de munca acolo unde au simtit initial sau pentru ca si-au dat seama ca nu au simtit bine. Alege un domeniu, si studiaza mai mult decat altii. Ia toate cartile din acel domeniu, sau macar 20-30 de carti in plus pe langa ce faci la facultate si o sa ai de castigat enorm. Asta te va pozitiona in fata celuilalt. Nu uita sa ai un hobby, sa faci voluntariat musai si alte cursuri bune la CV. Bafta!

| mumbling explică (pentru pagetoc):

OK, Limbi straine a fost prima mae alegere, dar am auzit ca nu se prea plateste bine. Mai ales ca vreau sa fac la Goldis, Arad, care nu este o facultate foarte buna, si as vrea sa lucrez tot in Arad. Nu sti cam cat ar fi un salariu? Si ce alte cursuri as mai putea sa fac?

| pagetoc a răspuns:

Unde ai auzit si cine ti-a zis, ce sistem de referinta are? In primul rand o limba tradusa se plateste bine. Daca faci de acasa si stii sa umbli pe net putin cu siguranta gasesti de munca daca esti buna in ceea ce faci. Sunt o groaza care traduc. Limba germana de exemplu este foarte utilizata. Cel putin pe domeniu tehnic ai de treaba. Intereseaza-te, persoanele inteligente se descurca, cauta, sapa, cerceteaza si gasesc!
Succes!

| TheGR a răspuns:

Cred ca mai repede iti gasesti de munca cu finante banci decat cu limbi moderne.

Ce ma intriga e ca cele doua facultati sunt cam opuse ca tipologie. Alege-o pe cea la care te gandesti cu placere si ignora ce-ti baga pe gat parintii/cunostintele. Follow your heart and passions! Altfel o sa iti blestemi zilele.

Daca iti plac ambele, alege finante si invata limbi moderne pe cont propriu ca si hobby.

| mumbling explică (pentru TheGR):

Da, eu as vrea sa le fac pe amandoua, in caz ca nu mi-as gasi de lucru la una. Si am auzit ca la banci nu prea gasesti de lucru numai daca ai pile I'm really confused...