| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa raspundeti doar daca aveti ceva constructiv de spus.
Am o prietena de familie care a absolvit facultatea de contabilitate si informatica de gestiune la ASE in urma cu 10 ani. Dupa ce a absolvit nu s-a angajat deloc timp de 9 ani pentru ca nu a vrut. In urma cu un an s-a angajat casiera la supermarket unde lucreaza si acum. Mi-a spus ca ar vrea sa faca un curs de contabilitate si, pe urma, sa se faca contabil. Mi-a cerut niste sugestii legat de cum ar trebui sa-si faca CV-ul dupa ce ar termina acel curs. I-am spus ca habar n-am. Adica ea nu a lucrat deloc timp de 9 ani dupa ce a absolvit facultatea, de un an este casiera, iar in continuare ar vrea sa faca un curs de contabilitate si, ulterior, sa se angajeze pe un post de contabil. Acum are 32 de ani.
Sunt curioasa, voi ce considerati ca ar fi bine sa scrie in CV si sa spuna la interviul de angajare cineva care nu a lucrat deloc foarte multi ani? Tind sa cred ca oricat de bun ai deveni in orice domeniu, vei avea mereu un CV de rahat daca ai spune sincer ca ai frecat menta 9 ani.
Care ar fi solutia intr-o astfel de situatie?
Va rog sa raspundeti doar daca aveti ceva constructiv de spus.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prietena-ta sa caute o firma de contabilitatecare s-o angajeze (intai pe post de ajutor contabil).
Asa va dobandi si experienta in contabilitate, va putea invata de la colegi profesionisti, cu experienta.
Nu conteaza salariul, fiindca astfel va invata mai mult in 2-3 ani decat la facultate!
Iar dupa 5 ani de experienta va fi in stare sa faca singura contabilitatea unor firme mici.

| ywar a răspuns:

Inca o data se doveste ca facultatea aceea scoate analfabeti functionali pe zi ce trece. Sunt inginer si se stie ca e o antipatie intre contopisti si noi.
Eu as inventa o poveste frumoasa ca am lucrat in strainatate si ca m-am intors. Daca a fost angajata cu forme legale apare in Revisal. Casiera. Mai e virgina? As vrea si eu sa o iau putin si am nevoie de cv-ul ei.
O angajam noi?

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Ce sa scrie in CV daca nu a facut nimic 9 ani de zile? In afara de facultate, job-ul actual si eventual cursul de contabil pe care vrea sa il faca, nu are ce scrie. Trebuie sa gaseasca un angajator dispus sa ia pe cineva fara experienta in domeniu. Este greu dar posibil daca e desteapta.

Intrebarea pe care toata lumea o va pune va fi "Cum sa am incredere in tine ca vei un fi angajat bun, daca tu nu ai muncit 9 ani?"

Sfatul meu e sa caute un internship in contabilitate, sau o pozitie de junior, si sa ii convinga pe angajatori ca e fata serioasa si va invata repede. Va trebui sa inceapa de jos.

Avand in vedere ca are facultatea in domeniu, degeaba face un curs in plus. Experienta in munca e ceea ce conteaza cu adevarat.

| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Crezi ca ar fi mai bine daca ar spune ca este casier de 10 ani, in loc sa spuna ca lucreaza de 1 an? Ar avea sanse mai bune daca ar minti?

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

La angajare ti se cer acte de la fostii angajatori: adeverinte de vechime, note de lichidare etc, plus ca orice angajatorul iti poate vedea istoricul in Revisal.

Ar fi o optiune sa spuna ca a lucrat in strainatate, gen pe un vas de croaziera sau ceva. Posibil sa nu ii ceara dovezi, dar sigur o va intreba despre "experienta" respectiva si anume: ce a lucrat, unde, ce atributii avea, ce a invatat, exemple de situatii grele etc.