| badboy10 a întrebat:

Va salut inainte de toate. As dori daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi, sunt clasa a 11 la un liceu teoretic, mate-info, si se apropie bacul, de luat, o sa il iau dar ce facultate sa fac ma intreb, m-am tot gandit si as vrea sa urmez Facultatea de Geografie, deoarece din totdeauna am dorit sa ma ocup cu cercetarea mediului, acum intrebarile mele sunt: Pot dupa ce termin cam in ce domeni as putea sa ma angajez si daca as putea sa devin cercetator in stintele pamantului.
O alta intrebare ar fi in ce intreprinderi/orase as putea sa gasesc grupuri de alpinisti acesta find alt vis de al meu inca de mic sa fiuhappy...Multumesc tuturor care a-ti citit si care ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

In primul rand vreau sa te incurajez, o viata avem si ar fi o pierdere sa nu ne urmam aspiratiile.
In Romania sunt slabe sanse sa faci ceva in domeniu, unde ai putea cu adevarat sa faci cariera in domeniu' este Japonia, asa ca te sfatuiesc sa inveti limba Japoneza de pe acum daca ai de gand sa lucrezi in domeniu, in Japonia cercetarea mediului e un subiect critic, in Romania e un subiect de gluma.

4 răspunsuri:
| dorin1990 a răspuns:

Profilul pe care il urmezi tu momentan pare unul real iar treaba cu geografia cam umanistica de ce nu te-ai axat de la inceput pe un profil uman daca iti place geografia.iar legat de sansele de angajare imi pare rau sa te dezamagesc dar e foarte foarte greu in Romania cu angajarile, un loc de munca tinand cont de facultatea pe care o urmezi ar putea fi profesor de geografie nu ai un salar mare dar macar o faci din placere.iti urez bafta!

| Kirito21 a răspuns:

Doar cu facultatea nu cred ca sunt sanse chiar asa de mari sa devii cercetator daca mai faci si un master si iti dai si doctoratul atunci cred ca sansele ti se maresc.

| badboy10 explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri o sa incerc sa urmez sfaturile voastre.winking

| anonimul75 a răspuns:

Alpinisti sunt in fiecare oras dar nu asa multi, incearca in orasele mai mari acolo sigur sunt multi, gen:cluj, Brasov, albaetc.