| Adrian666 a întrebat:

Vine sesiunea de toamna la bac, si eu trebuie sa dau la romana bacu, cin m-ar putea ajuta, ce ar trebui sa invat la partea a3a si daca puteti sa-mi dati de unde sa le invat vasi fi recunoscator dupa ce as lua bacu daca matzi ajuta. Va multumesc

2 răspunsuri:
| Sorinella20 a răspuns:

Pai in primul rand, toata lumea da bacalaureatul la Romana, e singura materie obligatorie pentru toti. Cauta pe google o programa de bacalaureat 2010, ca or sa ramana aceleasi opere si pentru bacalaureatul din 2011. Apoi cel mai bine ar fi sa iti cumperi o carte cu comentarii pentru bacalaureat, unde gasesti tot ce iti trebuie si bine realizate. Pe net e mai greu, trebuie sa stai sa cauti la fiecare si unele poate nici nu sunt bine facute. In carte o sa le ai pe toate la un loc si ai si certitudinea ca sunt ok realizate. Bafta!

| Barbie_9570 a răspuns:

Daca vrei sa iei bacu' la romana trebuie mai intai sa scrii corectwinking.

Am dat si eu bacu' anul' acesta si am invatat:
Poezia (pentru fiecare autor cate o poezie)

M. Eminescu-Sara pe deal

Octavian Goga sau George Cosbuc (la alegere)

George Bacovia- Plumb

Tudor Arghezi- Flori de mucigai

Lucian Blaga- Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

Ion Barbu-Riga Crypto si lapona Enigel

Vasile Voiculescu- In gradina Ghetimani

Nichita Stanescu- Leoaica tanara iubirea

Nuvela istorica: Alexandru Lapusneanu

Nuvela fantastica: Mircea Eliade- La tiganci

Nuvela pshihologica: Ioan Slavici-Moara cu noroc

Romanul-modern obiectiv- Ion

-moden subiectiv-Camil P.-Ultima noapte de
dragoste, intaia noapte de razboi

-traditional-Baltagul

-modern de influenta balzaciana- G.Calinescu-Enigma Otiliei

-postbelic-Marin Preda-Morometii

Piesa de teatru( teatrul absurdului) Marin Sorescu- Iona

Drama de idei-Camil Petrescu-Jocul ielelor.

Ar mai fi Eugen Lovinescu, Dacia Literara, Titu Maiorescu, Junimea, dar e putin probabil sa pice.bazeaza-te pe romane, sa stii caracterizarea personajului principal si actiunea.

In rest, cred ca nu am scapat nimic.
Succeshappy