| Speranta12 a întrebat:

Voi ce faceti cand iesiti de la serviciu? Mai aveti ce face dupa ora 17 in oras? Majoritatea locurilor sunt inchise atunci. Majoritatea lucrurilor importante se intampla ziua intre 8 si 17, iar voi sunteti blocati la serviciu, nu va streseaza ca mare parte din ziua va este pierduta?

39 răspunsuri:
| EntertainYou a răspuns (pentru Speranta12):

Poate acum trebuie sa si lucrez, nu doar sa citesc tot ce se posteaza pe TPU.
Imi place cum stii tu mai bine, iar munca o consideri automat exploatare si nimic altceva nu este relevant in viata ta. Si daca te-as intreba ce faci tu atat de important in afara job-ului probabil o sa te balbai...
Clar femeile alea care ajungeau acasa la copii nu mai suportau viata in familie din cauza ca erau epuizate de la job in fiecare zi. Hai, sictir! Pentru unii fix copiii reprezinta cel mai mare motiv de bucurie cand se intorc acasa, nu se inventeaza scuze ca nu poti sa te bucuri de copii si sa faci un piure de cartofi pentru ca esti atat de rupt zilnic dupa job. Asa ceva nu exista. Schimbati jobul in mortii vostri daca nu ati aterizat unde trebuie, unde nu va place ce faceti si va simtiti spalati pe creier si prostiti pe fata. Nu toti se simt ca voi si nici nu inseamna ca sentimentele voastre sunt realitati pentru altii!
Vorbesti ca o putoare cu ifose care n-a muncit o zi pe bune in viata ei. De aia demonizezi munca cu atata pasiune. E fix problema ta daca te (vei) simti ca la puscarie. Nu esti decat o persoana imatura care ar fugi cat mai rapid de responsabilitati.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu stiu daca as rezista.
Dar eu as prefera mai mult sa lucrez 12 ore intr-o zi decat 8 pentru ca daca plec ZILNIC pentru 8 ore de acasa eu consider ziua aia pierduta, nu mai am timp si nici chef sa fac prea multe cand vin acasa. As prefera sa lucrez in ture, sa am si zile libere.

| Speranta12 explică (pentru EntertainYou):

Tu ai demonizat acele femei mai mult decat am incercat eu sa demonizez munca in viziunea ta. Unde am generalizat eu? Unde am zis eu ca toata lumea care lucreaza de la 8 la 17 se simte nasol? Eu am zis de acele femei si am cautat si alte povesti de viata pe aceasta tema. De fapt, tu generalizezi, crezand ca toata lumea e super inflacarata ca tine in a-si oferi mare parte din viata catre un job, asa cum o faci tu. La fel cum tu spui ca nu toti se simt nasol, la fel exista persoane care nu se simt ok la locul de munca. Iesi 1 minut din bula ta si realizeaza ca exista aceasta presiune mentala care se asterne peste oameni si mai ales peste aceia care sunt de ceva ani la serviciu, nu peste aia de 2 zile acolo. Iesi din bula ta si realizeaza ca astfel de trairi le are mai multa lume decat unii tineri de aici sau acele femei. Nu mai arunca prejudecati gratuite la adresa mea sau la adresa altor persoane pe care nu le cunosti, ca se cam observa ca-ti place s-arunci cu afirmatii gratuite. Hai sictir tu inapoi la rotita de hamster pe care trebuie sa alergi. Ti se da si mancare buna apoi ca sa te simti implinit si sa nu carai, te-ntelegem. Vezi ca oricat ai arde-o ziua pe la munca, deseara tot pe TPU te intorci, atat te duce mintea prinsa-n cercuri vicioase!

| Speranta12 explică:

@EntertainYou - uite si la cercetasul asta de birou, atat se faleste ca-i place sa munceasca, mai, mai, de l-ar auzi sefu' sa-l promoveze, nu alta! Dar inainte de asta de l-ar vedea sefu' cum pierde timpul pe TPU in toiul zilei. Ce impostor, hahahaha.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iesi de la job, te duci acasa, petreci timp cu familia, dormi, ziua urmatoare o iei de la capat. Plus ca in conditiile actuale dpv epidemiologic, e mult mai sanatos sa stai acasa in loc sa plimbi creanga prin oras. Lol, cica majoritatea lucrurilor importante. In perioada asta. Lumineaza-ma, te rog: care sunt lucrurile alea importante?

| Speranta12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Altu spalat pe creier de atata munca? Da ce-aveti? Ati uitat gustul libertatii dupa atata rutina 8-17, producand pentru altii? Lucrurile importante le-am explicat mai sus. Dar mai presus de toate, un om are nspe posibilitati de a-si petrece viata exact cum doreste in acel interval de 8-17, care este intervalul de timp cel mai fructuos al zilei. Oho, cate ar putea face un om daca s-ar gandi mai profund la timpul lui. Dar nu. Majoritatea si-l tranzactioneaza pe un salariu de nimic si asa o parte considerabila din ziua lor si din viata lor se duce pe apa sambetei. Tu, omul inchis intre 4 pereti de la 8-17 nu experimentezi viata in adevaratul sens al cuvantului in acel interval. Esti doar o masinarie de produs bani. Nu traiesti pe deplin experiente esentiale pentru viata ta, fiindca atentia ta e conditionata de alti factori. Firma se foloseste de timpul cel mai pretios al omului, ziua cat e ea de mare, te mai tine si dupa program, cu cat mai mult cu atat mai bine pentru ei. Si asa viata ta personala se reduce considerabil de la o zi la alta. Si ii mai vezi pe unii dand interviuri cum ca vezi, doamne, in vacante, omul se reconecteaza cu sinele. Ca omul e impartit in nspe activitati - tu, cel de la serviciu, tu, cel din familie, tu cel din societate etc si ca atentia omului e indreptata tot catre altele. Si ca de asta ii trebuie omului o vacanta, ca sa se mai gandeasca si la sine. Ce nostim! rolling on the floor Il freci un an, de ziua pana seara, vii obosit seara de nu mai ai chef de nimic si ii dai apoi doua-trei saptamani de odihna pe an. Sa se conecteze omul cu sinele, vezi doamne. rolling on the floor Da, ce domne, in restul anului nu trebuia sa fie mai conectat cu sinele? Nu, ca e cuprins in haul targeturilor de la munca. Nu mai are timp de sine. Ce afacere. rolling on the floor Isi bat plua de timpul vostru, iar voi nici nu realizati.

| Speranta12 explică:

Nu lucrez la magazin. Uite cine face idiot pe altul. Unul care recunoaste pe TPU ca nu-i place cartea. Vai de capul tau. =)) https://www.tpu.ro/......-mi-place/

| shareable a răspuns (pentru Speranta12):

Tu alegi sa ai un job de rahat.

| shareable a răspuns (pentru Speranta12):

Si ce propui? Sa zacem pe canapea ascultand pasarele toata ziua?