| RxTx a întrebat:

Voi ce site-uri mai folosiți pentru a vă angaja?
Am un prieten inginer care s-a saturat să tot alerge pe la clienți cu traista în băț si ar cam vrea să meargă la un loc de muncă mai ales că acum salariile sunt destul de mari. El se luptă din greu ca să obțină un salariu si aleargă si munceșțe zi si noapte, își mai ia bătaie in loc de bani își mai ia țeapă șî amenințări pentru că așa-i românul când se vede cu sacii în căruță caută nod in papură să nu mai dea banii pe produsele sau serviciile primite.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

își mai ia bătaie in loc de bani. Cine îl bate?

| RxTx explică (pentru sadrian46):

Unii clienți nenorociți care daca ii intrebi al tel cum ii cheama
Gheorghe si mai cum te înjură
Sau spun ca o sa mai caut ei sau iti inchid telefonul apoi sa mai vrea sa mai faceti si contract
Nu ma stresa ca de ce nu face contract cu cei ce suna si il cheama.pt.
Pt ca nu are clienti daca incerca sa ii întrebe cum ii cheama de la ce forma incep sa il injure sau sa caute pe alt cineva pentru ca ei se simt cu musca pe căciulă stiu din start ca isi incearcă norocul
Propietari de mici fabricuțe clamdestine poate unii nu su firme de.loc
Poate ca unii au si angajati si nici nu au firma
Unii au mici ateliere si oamenii nu au chef sa spuna vreun nume de firma pentru ca se simt ca pot fi trași la răspundere responsabilizați
Ei nu vor să meargă pe firma
Asa ca ar muri de foame daca s-ar duce doar la cei ce vor birocrație hârtii

Așa că este la mână lor.
Pt ca ei sună și pun vin-o repede pâmă la iași ne întâlnim in prima benzinărie pe dreapta apoi mă urmați.
(Daca vrea sa mănânce ceva trebuie sa riște pentru că alți clienți nu are se duce și totul e bine montează o sondă de temperatură a luat un bănuț și totul a fost ok)

Sună un nenorocit din SLOBOZIA BRADULUI un țigan cu un atelier micuț de fabricare tâmplărie Pvc ca nu ii mai mergr calculatorul de la utilaj
( Se duce muncește 20 de ore in continu ii pune un computer nou îi face la fața locului soft nou pentru acel utilaj il programeaza acolo pe teren pentru fiecare organ al mașinii in parte până la urmă utilajul prinde din nou viață și se umple brusc curtea de țigani care îl înconjoară și spun că îi dau bătaie nu bani
Așa că ii dau țiganii 70 lei sa ăuba de benzină să se întoarcă la bucurești)

Îl sună un alt nenorocit Din Vaslui cu o mașină centru de prelucrare a lemnului un robot mare gen linie de producție care mergea cu dischete si omul avea softul pe o discheta care s-a stricat utilajul era vechi de 40 de ani si fabricantul nu mai exista.
Așa că acum ii zice hai domne sa facem si noi un contract că m-am tot fript
Ăla nu si nu că nu il interesează si nu vrea hârtii birocrație
Prietenul asta al meu oâmă la urmă pentru câ ii era foame zice hai știu ca face o grămada de bani o asemenea porțiune dar pentru câ îmi ghiorăie mațele de foame și a venit si întreținerea la apartament daca o sa rămân macar cu cât mă costă întreținerea o sa fie bine
Merge el cu trenul la Vaslui arunca calculatorul vechi al utilajului ii pune un calculator nou plc cu hmi de la el pe care el a dat 400 euro muncește 20 ore si la sfârșit ii spune ăsta că la Vaslui este tradițional să dea bătaie la oameni si nu bani așa ca sa ia mâma după utilajul lui ca el cheama poliția face scandal il duce la tren si la tren ii pune in mână 200 lei si nu ii plateste nici PLC-ul si HMI-uul.
In alta zi il suna din Craiova se intelege cu oamenii sa ii dea benzina si daca rezolva problema 100 euro la o mașina de fabricat pungi sacose saci de polietilena plasric pungulite
Nici aici la făbricuță aceasta nu aveau nici un fel de firma asa ca merge descoperă ca e un encoder defect din întâmplare are un encoder in geantă il pun termosudeza termosudeza începe să functioneze perfect si
Patronul acelei făbricuțe incepe sa o ia la bătaie pe sotia lui sa ii dea cu palma peste gura sa i-de infiga dinții in buze sa ii curgă sange din gură si sa spună ca i-o pune in portbagaj in loc de bani ca el a avut 3000 euro la sotia lui dar ea i-a cheltuit la mol asa ca nu are bani sa ne dea nici de benzină să ne întoarcem acasă. și o ia pe sotia lui de o mâna și un picior și vrea să ne-o pună în portbagaj in loc de bani.

Alta data se întâmplă aceeasi schema aceeasi poveste ne schimbă de loc tot in zona craiovei dar de data aceasta merg eu la portbagaj inainte sa imi spuna povestea si deschid portbagajul si ii spun hai sa va ajut sa o cărați ca am nevoie de un ficat si doi rinichi am cui sa o dau sa imi recuperez banii pe reparație atunci omul spune ca sunt uns cu toate alifiile si scoate banii ot reparație.

Alta data tot in zona craiovei il cheamă unu cu un extruder tot asa daca vrei vii daca nu vrei nu vii si tot asa nu dorrste nici in ruptul capului sa puna vasile si msi cum
Sau un nume de firma
Sau o adresa clara
Tot asa vii si te astept mă urmezi si merge împreună la atelier.
Până la urmă ii repara acolo ce era de reparat si in momentul in care e sa ii des banii
Zice acum au venit cămătarii si mi-au luat toti banii poftiți bani nu am bani nici de benzină.

Alta data tot in zona craiovei repara o masina de injecție mase plastice si spune la fel ca s venit cămătarul si eu eram din întâmplare cu prietenul meu ca mai am lucruri de învățat profesional că el e un geniu cercetator stiintific
Zic eu la camă tar
sickDomnule câți bani a imprumutat
Si zice cămătarul că la inprumutat in urma cu 2 ani si ca are să ii dea 600 euro.iar eu ii spun camatarului
Si cât este dobânda pe zi. cămatarul actor inchiriat nu știe ce sa răspundă

Dar eu ii zic - sunt sigur că nu este mai mare de 100 lei pe zi ca in decurs de 2 ani ar fi facut o gramada de bani asa ca daca are sa va dea 600 euro in total cu tot cu dobândă
Asta inseamnă că dacă eu vă dau dvs acum 100 lei asta înseamnă câ depâșește dobânda pentru ziaua de azi.
Asta înseamnă că puteți vebi mâine pentru câ eu v-am dat 100 lei ca să ne lăsați in oace azi.
Iar acel fioros cămătar ce venise sâ ia banii clientilui ce trebuia să ne plătească reparația s-a luat el de client sâ ne dea banii pentru reparație a schimbat rolul se cunoștea câ este actor închiriat câ sa bucurat mult de tot la cei 100 lei dați de mine să îmi pupe și mâinile și picioarle și se compoeta brusc ca și câind eu l-aș fi angajat ca sâ scoată banii pentru reparație de la acel om și a reușit să ii scoată și să il facș să plătească reparația.
Alta data tot în zona craiovei la un atelier la niste nenorociti care nu stiu cum fac ei rost de masini de injectie mase plastice pentru ca aveau cel putin 20 de masini il cheama pe prietenul asta al meu si zic hai sa merg si eu sa vad si eu sa mai invăț câte ceva despre mașinile de injecție mase plastice si ajunge acolo repar eu din viteza sofrul masinii de injectie mase olastice.ot ca boota din bios de pe placa de retea avea sofrul sotuat intr-o memorie eprom care era pusa pe placa de retea si daca nu il faceam eu nu o mai facea nimeni niciodată pentru ca oamenii nici nu isi imagineaza ca sr trebui sa seteze in bios Boot Om LAN. Chiar daca nu are nici un cablu de internet si nici un hdd si nici un cd si nici un stick si sa se astepte sa se incarce ub soft de pe cipul placii de retea ca si cand acela ar fi un server in retea care ofera soft.
Asa ca am reparat eu masina de injectie mase plastice si ne-au inconjurat mukti oameni mari cu ceafa cat lopata si ne-au spus ca ei nici bani de benzina nu ne ofera ca ei nu su nici un fel de garantie ca o sa mearga scea mașină de injecție mase olastice mai mult de un an asa ca eu ce garantie ii oot oferi. Asa ca o sa imi dea bani dar nu acum ci sa las eu masina sa meargă.1 an apoi sa mă duc la ei sa le cer bani 100 euro sau oferit sa ofere sa imi dea exact cat ne-a costat pe noi benzina
Dar peste 1 an de câmd am facut masina să meargă!
Asa că am plecat in pierdere la București
Dupa ce ca i-am facut masina sa meargă am mai pus si 100 euro din buzunarul nostru la benzină.
Deci pierdere 1 zi de nu că și 100 euro.
Altul il cheama pe prietenul asta al meu la Sarul mare baga viteza baga benzina ajunge instantaneu repara o masina de suflat sticle de spirt
Si omul spune sa ii dea scrisoare de garantie bancara scrisoare la termen nustoi ce ordin de rxecutie prin trezorerie fila cec
Si in nici un caz nu dorea sa ii dea bani oentru reparatia facita ci tot se incapatana sa ii dea fila cec.

Alta data merge la un restaurant repara cuptorul noapte pe la 2 noaptea si zice patronul dimineață cand ajunge sa va plateasca cine va chemat ca nu eu v-am chemat.

Alta data merge la o firma din Buzau ce fabrica sigilii pentru contoare electrice nu e nimeni sa facs un contract dar toti spun hai sa repari utilajul pad printer il repara spoi patronul zice stai si tu la un hotel cs iti dau banij maine iti dau 400 euro ca sa ai de unde sa platesti si hotelul.
A doua xi patronul repsrctiv invepe si el cu fila cec cu scrisoare de garantie bancara cu nebunii din astea.
Pama la urma ii da 700 lei in loc de 400 euro primisi la telefon
Prietenul asta al meu refuza sa ii ia banii asa ca sa ii bata obrazul ca e nesimtit.

Si tot asa multi oameni cu șorici

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu merge pe pfa?

| RxTx explică (pentru RAY):

Nu intelegi ca el are si pfa si firma dar oamenii clientii finali marea majoritate câs sunt intrebati Adresa?
Veniți la prima benzinarie si mă urmați.
Care este numele Dvs?
- Daten aia a matii...
Cum se chema firma dvs!?
- lasa ca mai caut! Sa o intreb pe nevastămi-a daca vrea sa aloce bani pentru reparat.

Hai sa incheiem si noi un contract
-Lăsați lăsați că mai caut pe cineva de.aici din Vaslui.

-Trimetetimi si mie banii macar pentru benzina ca sa pot veni pâna la Dvs la Sighetul Marmației!
- Am mai trimis eu bani la Bucureșteni și nu au mai venit! Daca vrei sa vii bine daca nu caut pe altul.

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Si eu lucrez ca pfa, tot așa la domiciliu, dar le spun sa îmi dea adresa prin WhatsApp, bine mai sunt idioți care dau tepe, dar rare cazuri

| RxTx explică (pentru RAY):

Lasă că mi-am băgat piciorul si m-am mutat in alta tara

| Wr3nch a răspuns:

Ejobs, Bestjobs, Linkedin.

| Frank51 a răspuns:

În orașele mari, găsește un job bine plătit în 2 secunde, ori pe internet, ori merge personal să caute.