| naty_3185 a întrebat:

Voi ce ziceti: sa intru la un liceu cu profil uman sau la unul cu profil filologie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| afrodita17 a răspuns:

Profilul de Stiinte sociale e aproximativ acelasi cu profilul de filologie...amandoua fac parte din aria curriculara umanista.

Eu sunt la filologie, momentan mai am un an si termin... Ce pot sa iti spun este ca am 8 ore de romana pe saptamana, 5 de engleza, 3 de franceza, 3 de istorie, 1 de latina si tot asa(bineinteles acest numar de ore cu tot cu optiunile lor).Pe acestea se bazeaza mai mult un profil umanist. Teza dau la romana, engleza, latina si istorie sau geografie.Am facut mate doar 1 an in clasa a 9a, apoi in loc de mate, fizica si chimie, din clasa a 11a am studiat o materie numita Stiinte.Pe diploma de 10 clase nu iti va scrie nici o specializare si am auzit ca nici pe cea de-a 12a.

Eu una regret doar faptul ca nu mai scap odata de profa de romana, care e o zgripturoaica si nu vrea sa iasa odata la pensie. In rest, e super profilul...

34 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai filologie e un profil uman... poate chimie-biologie sau filologie. Si atunci vezi si tu ce vrei sa faci in viata. Limbi starine sau medicina? si iti vei da singur raspunsul

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca intrebarea ta se refera la faptul ca ai dori sa stii daca sa intri la un liceu cu profil real(matematica, informatica etc) ori la unul cu profil uman (filologie, biologie, etc).
Raspunsul la aceasta intrebare depinde doar de tine, la ce materii esti buna si care-ti plac cel mai mult. Daca matematica, fizica nu-ti prea sunt apropiate, atunci este clar ca ar trebuie sa dai la un liceu cu profil uman si atunci daca vei merge la facultate poti opta pentru filologie, drept, biologie- chimie, medicina etc.
In schimb daca esti foarte buna la matematica si fizica, informatica, atunci "profilul real ti se potriveste ca o manusa" si poti ulterior sa mergi la facultati tehnice.
Este important sa stii ce meserie /profesie vrei sa urmezi cand termini de invatat inca de acum, pentru ca aceasta sa-ti faca placere si sa-ti dea satisfactii, altfel e plictiseala curata.
Mult succes si sa iei o decizie buna.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Filologia intra in categoria "uman".

| mircea a răspuns:

Asta inseama ca vei descoperii mai tarziu ceva care ti-ar putea placea sa inveti si care ti-ar putea fi si de folos in viata? Umanismul este putin cam prea imprastiat ca arie de cuprindere, asa ca ar trebui sa te fi hotarat deja pana acum. Incearca sa mergi la un liceu unde sa inveti despre ceea ce iti place.

| turist a răspuns:

Mariana ti-a spus tot ce este important sa stii!
As face totusi o observatie: chimia as pune-o la profil real...
Bafta si mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui profil uman sau profil real. Filologie este profil uman big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu profil uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi dilema... daca as da la uman nu prea am ce sa fac pe viitor...(ma razgandesc foarte repede)cu cate ca imi place mai mult rom decat mate sj restul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa stii ca ai f. multe facultati de urmat...
1)Limbi si literaturi straine
2)Litere
3)Lb. si literatura romana
4)Istorie
5)Geografie si turism
6)Drept
Si pentru stiinte sociale(alta ramura a umanului) sunt multe facutati:
1)Psihologie
2)Pedagogie
3)Psiho-pedagogie
4)Educatie si invatamant

Insa, sa stii: facand profilul Matematica-Informatica(Ramura principala as putea spune a realului, poti urma orice facultate poti, in afara de medicina si sport! Facand aceste profil, poti ajunge profesor de limba si literatura romana sau de chimie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...filologia face parte din profilul uman."Umanul" cuprinde doua ramuri:Filologie(la care vei avea materii prime:Lb.Romana,Istorie,Lb.Moderna1,2,3->la alegere dintre Spaniola sau Germana, Lb.Latina) si Stiinte sociale(care se axeaza pe Istorie->aceasta fiind materie "umana" si geografie care este "reala". Pe langa Istorie si Geografie, vei mai avea parte si de Logica, Psihologie, Filosofie, Cultura/Educatie Civica)
Pe langa profilul uman, mai exista si profil "Real", care la randul sau si el se axeaza pe alte sectii, una din ele fiind Matematica-Informatica(materiile prime fiind mate si info). Alt profil aici mai este si "Stiinte ale naturii". Aici se fac chimie, fizica(4 ori pe saptamana), biologie(care cuprinde speologie, ramificatie, astronomie si botanica/zoologie->in clasa a9-a la alegere intre cele doua). Biologia o veti face de doua ori pe saptamana in clasa a9-a si-n a10-a si de trei ori in a 11-a.In clasa a 12-a veti face o singura ora.Cum am zis si mai sus, si "St. sociale", face parte din profilul real, deoarece geografia de aici, o veti avea caracterizata prin geografie clasica si matematica coordonatelor specifice geografiei.
La Filiera tehnologica-"servicii", veti avea parte de economie, turism, alimentatie publica si comert.In clasa a 9a si-n a10-1 se fac orele care s-au facut in generala.In clasa a 11-a se alege profilul. iar in clasa a doisprezecea, veti face practica si veti da atestatul(examen de absolvire->gen teza unica).
Ar mai fi teologic(religie), pedagogic(educatie, lb.romana,educatie civica), sportiv(sport, aerobic, dans ritmic/sportiv/modern/etc.), bilingv(liceele la care se adopta o lb.materna(ex. Liceul Hristo Botev-> se face bulgara si neogreaca).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profil uman insemna filologie.
Deci sunt 2 profile mari si late la Liceele Teoretice.
1 profil este REAL (mate fizica biologie chimie info la 3 din astea o sa dai teza. la specializarea STIINTE ALE NATURII dai teza la Romana Matematica si iti alegi doua dintre Chimie Fizica Biologie. la MATE - INFO dai la Romana Matematica Informatica si una la alegere dintre Chimie Fizica Biologie).
2. Profil UMAN are 2 specializari.FILOLOGIE dai teza la ROMANA, LATINA, IST/GEO, ENGL/FR. si STIINTE SOCIALE dai teza la ROMANA, IST/GEO, ENGL/FR. SI SOCIO UMAN ( in clasa IX LOGICA in aXa PSIHOLOGIE in aXIa ECONOMIE si in a12a FILOSOFIE).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cel/cea cu neogreaca si bulgara.Mai fato/baiatule u stii pe ce lume traiesti? De unde le scotilaughing?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru filologie...si eu vreau sa intru acolo si m-i se pare fain...happyai ce invata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa dai la profil uman este mult mai simplu nu este foarte mare diferenta dar eu zic ca o sa iti placa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sincer eu sunt la cel cu profil uman, ai 3 ore de istorie si 3 ore de engleza. La filologie este multa latina dai si teza la ea. In plus este alegerea ta ceea ce-ti place mai mult la profilul acela sa te bagi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine la uman pentru ca te poti hotara pe parkurs la ke fakultate sa mergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie`...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu intri la nicunul.intra la unul real. e cel mai tare mate-infowinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra mai bine la un liceu cu profil uman

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La filologie am sa ma dau si eu.am inteles ca e super

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa ma duc la profil Turism si Alimentatie imi poate spune cineva pe ce se bazeaza?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai filologia face parte din profilul umanhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca ai vrut sa zici profil uman sau unul real pentru. ca filologie si stiintele sociale=profil uman si mate-info si siinte ale naturii=profil real.Eu am vrut la inceput st. sociale pentru. ca o prietena a mea mergea si ea... Iar apoi m-am gandit mai bine si am ales filo pentru. ca imi plac lb. straine ...si din st. sociale nu prea ai ce sa iesi, cel putin din ce mi-ar placea mie.Alege ce iti spune inima pentru. ca ceea c vrei u e important

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 3 ani de filologie iti spun sincer ca regret alegerea facuta.Acum ma gandesc sa imi aleg o facultate si e foarte greu.Parerea mea ca un profil real iti ofera dechiderea catre mai multe facultati decat un profil uman.Sincer tot ce am castigat eu sunt cateva diplome pentru libi straine ceea ce poti obtine si alegand un profil real care e mult mai complex.Gandeste-te bine ce vrei si ce iti place.Asta e doar o parere si doar tu poti alege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologie happy crede-ma e super tare love struck acum faci ce vrei.

da e viata in filologie nu glumaaa, bine daca iti place romana engleza sau franceza big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal sunt in clasa a 11a si sunt la mate info si vreau sa ma transfer la filologie se mai merita sa ma transfer acum pot recupera materia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Sunt in clasa a IX-a si sunt la profilul turism si alimentatie.Am intrat cu media 7.90 (media de admitere era 6.82).Sincer mie mi se pare usor si in special frumos acest profil.Ca obiecte fac romana(3 ore pe sapt) mate(3 ore pe sapt) religie (1 ora) tic(o ora) modulul 2-organizarea unitatilor economice(3 ore pe sapt) engleza(2 ore)
fizica(2 ore) istorie(1 ora) logica si argumentare(stiinte socio-umane 1 ora pe sapt) modulul 1-bazele restauratiei(5 ore pe sapt) franceza(2 ore) biologie(1 ora) geografie(1 ora) chimie(2 ore) sport(1 ora) modulul 3-igiena (1 ora).Cat despre practica am auzit ca se face in agentii de turism...dar daca mai aflu ceva o sa va scriu.Succes tuturor !

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu m-am hotarat inca dar cred ca voi alege uman(filologia face parte din profilul uman). Succes in alegerea facuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am dat la filologie... a fost super numai ca nu m-am impacat cu profa de romana, in rest ok... teze am dat la romana, engleza, geografie si latina!