| Me_3722 a întrebat:

Ce inseamna Filologie la un liceu? Dar profil uman?

7 răspunsuri:
| ghineanamaria a răspuns:

Filologia si Profilul uman sunt acelasi lucrutonguerovine de la romana, engleza, franceza, spaniola etc. Funda?

| nutuxcristian a răspuns:

Foarte multa Romana, Istorie, L1(engleza),L2(franceza),L3(depinde optional Germana)... Sper ca te-am ajutat!

| Ciprian a răspuns:

Profil uman inseamna filologie (lb romana, limbi straine, istorie) si stiinte sociale. Sper ca te-am lamurit.

| DoarOana a răspuns:

La uman faci filologie, insemnand ca se pune f mult accent pe romana (o sa ai de citit foarte mult), istorie, geografie, franceza, engleza.
Se pune putin accent pe matematica, chimie, fizica urmand ca din clasa a 11-a parca sa nu mai faci matematica deloc.
Daca vrei sa te faci ceva in domeniul dreptului atunci are sens sa mergi la uman ca sa nu te chinui la celelalte sectii. Daca dupa ce termini filologia vrei sa dai la politehnica o sa iti fie foarte greu pentru ca tu nu ai mai facut matematica.

Cred ca cea mai buna sectie e clasa de mijloc, stiintele ale naturii unde se pune accent pe fiecare materii in parte (matematica, romana, biologie). Dar asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profilul -uman. iar din acest profil face parte specializarea filologie alaturi de stiinte sociale. Filologia presupune studiul limbii romane si al altor limbi staine precum: engleza, franceza/germana, latina si din cls. a 11-a si a 12-a spaniola. Stiintele exacte(matematica, chimia, biologia, fizica) nu vor mai fii in orar incepand cu clasa a 11-a, ele se vor grupa intr-o singura materie numita Stiinte. In plus, in primii 2 ani se predau 2 ore de matematica pe saptamana. Tezele se vor da din: romana, istorie sau geografie la alegere, engleza (sau prima limba) si lb latina obligatoriu. Sper ca ti-am fost de folos happy.

| carmeen06 a răspuns:

Filologie inseamna sa faci multa romana, istorie, engleza, franceza/germana iar profilul uman cam tot asta, depinde de liceu

| nicole94 a răspuns:

Profilul Filologie se bazeaza foarte mult pe multa romana si engleza- intensiv sau franceza-intensiv.in concluzie se fac foarte multe ore de roamana si engleza sau franceza depinde cum e profilul ( eng int sau franc.int) pe saptamanahee hee si cat mai putina matematica ( 1, 2 max p saptamana