| BGirlLory a întrebat:

Hi. As vrea sa intru la un liceu de filologie. profil uman. ce as "iesi" de acolo? o lista cu profesii, please?

Răspuns Câştigător
| Issabela26 a răspuns:

Profesia depinde mult si de facultate a pe care o faci: te poti face avocat,notar,jurist,profesor, actrita, jurnalista, politista, traducatoare astea le stiu eu big grin

5 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,

In ziua de astazi de la liceu nu prea poti sa iesi cu nimic, dar desigur liceu conteaza pentru ceea ce iti alegi mai departe astfel incat urmand un profil uman te va ajuta la facultati gen: romana, filologie, psihologie, drept, stiinte sociale, politici, etc.
Totodata daca esti la liceu cauta sa iei note cat mai mari deoarece in acest moment la foarte multe facultati este concurs de dosare la care conteaza atat media din anii de studiu cat si notele obtinute la Bacalaureat.
Succes la liceu,
P.S. Daca nu doresti sa urmezi facultate postliceale de farmacie, de educatore etc sunt de asemenea potrivite pentru profilul uman.

| BGirlLory explică (pentru MeConstantine):

Multumesc pentru sfatul despre note. Cred ca m-as inclina spre psihologie. happy avand in vedere ca profesoara ar fi ULTIMA profesie pe care as dori-o. laughing