| Busoieu99 a întrebat:

Voi stiti meserii calificate unde nu va dau patronii concediu? Manager ar fi una din ele,ei nu prea au concedii, oricum la privat asa e peste tot aproape, un programator, ceva mai rasarit poate i se respecta regulile, inginerii profesionisti nu mediocrii.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Concediile sunt de mai multe feluri!
Concediu de odihna caci la asta te referi mai sus, se da conform legislatiei muncii este obligatoriu fie la stat fie la privat fie daca esti calificat fie daca esti necalificat!
Cine nu respecta legislatia muncii are fie angajati la negru fie angajati care nu cunosc legislatia si nu isi stiu nici drepturile!
Stiu ca te intereseaza concediul de odihna de aceea iti zic ca poti consulta ce spune legea modificata in articolele 144, 145, 146,147 si 148 pana la articolul 158 din Codul Muncii reactualizat :

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/128647

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lege obliga pe orice angajator sa dea concediu... nu exista alta varianta.