| almaz a întrebat:

Cine poate da concedii medicale mai mari de 1 luna? Medicii specialiști din domeniul privat care n-au contracte cu casa de asigurări, pot da concediu medical? Dacă medicul meu curant face parte din categoria de mai sus, cum se procedează in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru asa concediu e nevoie de traumatisme sau probleme medicale grave, gen fracturi de membre, etc.

| oz_1736 a răspuns:

Fara un diagnostic serios nu primesti. Trebuie internare la interne, chirurgie, ortopedie, infectioase Sa primesti 14 zile cu posibilitate de prelungire. La medicul de familie sa ai scarlatina sau alte boli contagioase ale copilariei

| almaz explică (pentru oz_1736):

Trebuie să-mi pun piciroul in ghips 6 săptămâni. La noi la munca n-ai cum să-ți faci treaba dacă ai piciroul in ghips. Îmi trebuie concediu medica - dar medicul meu curent este de la privat și nu are contract cu casa. Care-i soluția?

| Skizzi a răspuns:

Mare grija cu perioadele astea așa mari. Chit că găsești un medic care sa îți dea așa mult concediu medical, cauza ar trebui sa fiu una destul de gravă. E o portița de scăpare, dar trebuie avuta mare grijă. Mai bine 2 săptămâni concediu de odihna(dacă are persoana in cauza dreptul) și două săptămâni de medical... cumulat, e o lună. Nu știu ce să spun, dar...mare grijă! Baftă! happy