| Bvvla a întrebat:

Vreau sa ajung la mascati si nu stiu ce scoala trebuie sa urmez.
Se poate ajunge la mascati din Jandarmerie?
Care este diferenta dintre mascatii jandarmeriei si SAS?

Răspuns Câştigător
| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Daca doresti sa participi la perchezitii domiciliare, actiuni de restabilire a ordinii publice, du-te la SAS.
Sa ajungi la SAS e putin cam greut, dar niciodata imposibil.
SAS ul nu e despre ce a zis o alta persoana (intervine in cazuri de terorism sau acte de violenta, cum ar fi atacuri asupra institutiilor sau personalitatilor importante.), SAS-ul restabileste ordinea si este prezenta de cate ori este nevoie. Pentru terorism avem antitero. (Ei ajuta si colegii din teren, care din diverse motive, au nevoie de alte forte de ordine)

Bun, sfatul meu e sa te inscrii la Academia de politie sau la o scoala de politie, cativa ani pana te acomodezi cu sistemul sa fii agent/ofiter pe ordine publica (politist normal) iar ulterior, dupa ce aflii mai multe despre SAS- de la colegi din sistem, vei putea sustine probele atunci cand se ivesc locuri.
Si cei de la ordine publica/judiciar participa la perchezitii domiciliare, poate o sa te atraga mai mult judiciarul =)

Btw, exista si posibilitatea sa se scoata locuri la Academie la SAS, daca le indeplinesti baremele - esti luat.

La partea de mascati la jandarmi nu stiu care este procedura.

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Mascatii din Jandarmerie au rolul de a interveni in situatii de ordine publica, cum ar fi manifestatii, evenimente publice sau situatii de criza, in timp ce SAS intervine in cazuri de terorism sau acte de violenta, cum ar fi atacuri asupra institutiilor sau personalitatilor importante.

| Bvvla explică (pentru helpforyou):

Mascatii jandarmeriei efectueaza perchezitii domiciliare?
Care este diferenta dintre jandarmii cagulati si jandarmii fara cagula?