| PussicatDolls a întrebat:

Vreau sa dau la facultatea de drept. Totuși mă gândesc și la posibilitatea de a rămâne fără loc de munca sau poate din diferite motive nu as putea continua. Sau pe lângă facultate, ar prinde bine și niște cursuri de pregătire profesionala. Mă gândeam la cursuri de inspector resurse umane. Ce părere aveți? Unde m-as putea angaja după aceea? Vreau un exemplu. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate pentru tine, tara-i plina de avocati, jurnalisti si inspectori de resurse umane, care nu profeseaza ceea ce au terminat. Si lista este mult mai mare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.Pentru a fi sigură de o funcție după terminarea studiilor de licență îți recomand să dai admitere la Academia de Poliție,,Alexandru Ioan Cuza",București,la specializarea drept,beneficiar MAI, sau beneficiar Ministerul Justiției, duă terminarea studiilor de licență vei fu repartizată automat ca și consilier juridic, avocat sau procuror judiciar, asta în funcțue de beneficiar.Pentru mai multe detalii te sfătuiesc să consulți site-ul oficial al Academiei.Succes.

| Peridava a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu Dreptul. In barou e foarte greu de intrat. Aproape imposibil. Poti fi jurist la vreo intreprindere daca... ai pile. Exista si alte posturi. Depinde de multe lucruri sa le poti prinde.