| Gaby227 a întrebat:

Vreau sa fac facultatea de filosofie si dupa sa devin bibliotecar la o bibioteca importanta din zona ardealului.
Ce trebuie sa fac sa ajung bibliotecar?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Poti sa faci un master de biblioteconomie, in cadrul Facultatii de Litere, Universitatea Bucuresti. Nu stiu daca ai si in Transilvania. Ai putea sa faci facultatea de biblioteconomie, de la inceput, dar e mai bine sa faci o stiinta fundamentala, ca Filozofia. Care e biblioteca aia importanta? O biblioteca judeteana probabil. Bibliotecile centrale sunt la Bucuresti.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Bibliotecar te poti angaja si daca ai relatii,esti dispus sa muncesti,ai experienta sau cunostintele necesare. Iti trebuie doar un atestat obtinut in urma unor cursuri particulare.
Facultatea nu ti asigura postul si nici cursurile de specializare,iti dai seama. Salariile sunt mici si locurile de munca destul de putine. Facultatea de filosofie este o alegere buna in ceea ce priveste dezvoltarea ta intelectuala, insa nu te ajuta in drumul tau catre independenta financiara. Poti alege mai degraba psihologia, este si ea o stiinta sociala de cultura generala.
Mai departe, la masterat poti studia filosofia si chiar sa alegi doctoratul in acest domeniu.
Revenind la varianta mea, ca psiholog ai mai multe sanse sa ti gasesti de lucru si sa ti asiguri un venit in prezent cat si mai tarziu.
Consilieaza te cu un specialist in orientare profesionala, asa iesi mai sigur.

| Karol1877 a răspuns:

Sunt multi care au facut F. de Filosofie si stau acasa... Nu e rentabila dorinta ta de a lucra ca bibliotecar.
Iar psihologia doar daca esti bun poti ajunge bine si f. bine platit, deci mai bine psihologia decat filosofia.