| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa intru la engleza-franceza, dar vreau sa invat si spaniola. Cum sa fac? Eu vreau sa invat spaniola perfect, sa o invat pentru a fi traducator de spaniola.Nu as vrea sa renunt nici la franceza, nici la engleza. La limbi moderne aplicate, unde se fac mai multe limbi straine nu cred ca am nici o sansa, pentru ca nu am medie asa mare. Am 9, 33 deocamdata. Daca fac pregatire la spaniola sau fac un curs cred ca degeaba fac, pentru ca nu pot fi traducator.Trebuie sa am studii in domeniu, trebuie sa fac spaniola in facultate ca sa fiu traducator autorizat. La litere la engleza-franceza nu se face si spaniola? Sau alte limbi? Sunt constienta ca trebuie multi ani de studiu pentru a fi traducator, dar chiar o fac din placere.Imi plac limbile straine foarte mult, desi stiu ca e foarte greu.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti, dupa facultate, sa faci un master in limba spaniola si asa vei avea diploma necesara. Pana atunci, depinde de tine sa inveti cat mai bine limba. Daca spui ca-ti place, probabil ai talent pentru limbi straine, asa ca iti va fi mai usor. Studiul individual, pe formatul studiilor de la facultate e cheia succesului. Eu, ca sa invat engleza, m-am chinuit vreo 10 ani. Lucram zilnic minim o ora si jumatate, fara exceptie. Intr-o noapte de Revelion, imi amintesc ca m-am apucat de lucru pe la 5 dimineata cand am venit de lacolega la care petrecusem revelionul. Nu-mi era somn si eram extrem de motivata in invatarea acestei limbi. E adevara ca eu sunt un antitalent in materie de limbi straine.

| Victoria a răspuns:

Mie imi plac mult limbile romanice. Franceza o stiu aproape foarte bine, spaniola la fel. Spaniola am invatat-o din telenovele cand eram mica si acum o invat de 2 ani la scoala. Uite melodia mea preferata in spaniola:
http://www.youtube.com/watch?v=wbzVakwCXMU
http://www.youtube.com/watch?v=KLaS3Sf33dc

| Haydee a răspuns:

De la 6 ani ma uit la telenovele(doar in spaniola). Si acum o inteleg binisor.Imi place mult aceasta limba.Chiar acum ascult o melofie in spaniola.Si am inceput sa invat versurile.Bineinteles ca stiu ce inseamna fiecare cuvant desi nu am avut traducere:P :))
Uite, e de la o telenovela;)):
http://www.youtube.com/watch?v=6fqHOlOLHP4&NR=1

| DianaLostInDreams a răspuns:

Dai la Filologie bilingv engleza sau franceza si o sa inveti si spaniola.
Si in plus o sa faci si latina :pe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Non elle n-a pas de freres

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai faci engleza-franceza curs de zi, si poti face spaniola-(alta limba) la fara frecventa sau frecventa redusa (sau la distanta).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In aceeashy situatzie sunt si eu... sunt la engleza-franceza dar preferam in loc de engleza sa fac spaniola care o stiu foarte bine,. am fost sfatuita sa fac cu un profesor niste cursuri de gramatica, ca literatura o stiu foarte bine si imi place foarte mult, dar pe mine ma incurca engleza ca nu imi prea place, dar sunt obligata sa o fac pentru ca asta am gasit la facultate. iar unde am gasit la cantemir franceza-spaniola este foarte scump si nu imi permit... dar totusi stiu ca o sa imi foloseasca engleza desi nu imi place, este o limba vorbit, dar eu prefer spaniola care o stiu foarte bine, si asta e cel mai important, ca nu oricine o stie, cel putin eram odata cu prietenul meu si ascultam melodii in spaniola iar eu i le traduceam:)) el imi spunea "eu ma uit ca la un tablou" iar eu ii faceam traduceri:)) eram pe post de traducator:))dar este foarte frumos sa faci traduceri:X:X:X:X:X uite melodia mea preferata: http://www.youtube.com/watch?v=oNQOL6ET35Q este minunata:X:X:X:X:X as vrea sa fac traduceri si in timpul facultatzii ca sa am un ban al meu adica asta a fost o idee a unei persoane care m-a sfatuit sa vorbesc cu un profesor de spaniola, insa eu nu stiu ce sa fac, dar oriqm spaniola din viata mea nu va lipsi.asta e ceva sigur:D

| ProAlecks a răspuns:

Intereseaza-te de un profesor de spaniola in primul rand. In 2-3-4 ani o inveti. Dupa aceea poti sa devii traducator de spaniola. Daca dupa aceea mai vrei sa inveti o limba e decizia tawinking

| Cozminel a răspuns:

Park la Iulia Hajdeu din capitala...