| Jack2726181818 a întrebat:

Vreau sa merg la munca în Belgia, e prima oara când merg în străinătate la munca, am 19 ani și am câteva întrebări. Cum o sa fac sa am internet acolo, cum ma voi descurca când vreau sa merg la magazin (eu știu engleza) și cam cum sunt oamenii? Sunt foarte neliniștit și am și putina frica fiindcă nu știu ce ma așteaptă.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca va trebuiis a inveti dialectul local, pentru ca nu toata lumea vorbeste engleza.
In ce priveste internetul, ai o sansa ca apartamnetul sau casa pe care o vei inchiria sa vina si cu internet, inclus, daca nu, iti faci contract de internet, electriciatte si ce alte utilitati, asa cum fac toti care inchiriaza, avand contractul de inchiriere in mana, evdient.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei o cartela de acolo. Pana atunci poți folosi roamingul pe cartela din România.

Daca stii engleza nu cred ca ai o problema la cumparaturi nicaieri in Europa

| dinaprilie a răspuns:

Daca mergi pron agentie de plasare forta de munca si te cazeaza in casele lor internetul ar trebui sa fie free in locuinta, altfel internet in roaming pentru primele 3 luni ulterior iti internet de acolo sau platesti in romanoa extra..altfel toti vorbesc engleza la magazine si in alte parti.o sa fie bine, fun si work destul. Sper sa ai noroc de agentie buna si job banos..succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu ai niciun plan pana acum, tu doar vrei sa mergi acolo?
Sau mergi la sigur, ai pe cineva acolo care te va ajuta?
Cu internet nu e bai, se cumpara cartela cu numer de Belgia. Daca vei gasi chirie, mergi si iti cauti un furnizor de internet, cum e Orange si iti tragi cablu si nu numai, poate si televiziune.
Belgienii vorbesc franceza asa ca vei invata inevitabil franceza. Nu stiu cat de reticenti sunt belgienii fata de engleza, dar fratii lor din Franta nu prea inghit engleza.