| eu284 a întrebat:

Buna ziua TPU.Este prima oara cand pun o intrebare pe acest site deci sper ca o sa fie utile.Eu fac 15 ani peste câteva luni și iubesc un băiat țigan mai mare cu un an ca mine.Parintii mei nu sunt de acord cu el,fac efectiv cel mai mare scandal din lume pentru ca numai ei pot alege pentru mine, eu nu stiu sa gandesc.Le-am explicat că mă simt si eu diferit, ca sunt fericită..liberă, dar nu ca eu nu stiu ce e aia fericire la vârsta mea, ei stiu mai bine ce-i poate capul lui..De unde, el chiar nu e la fel ca ceilalti.A stat 3 luni încontinuu după mine ca sa ma pot decide eu..Il iubesc si ma iubeste..asa ca am incredere ca ne vom descurca amândoi în lume. Vreau sa scap de părinții mei, pentru că eu n-am voie să le zic nimic..ca imediat încep să-mi zic ca de ce le răspund. Efectiv mi-au zis ca unde merg ei merg si eu,mai ceva ca un cățel nu? Vreau răspunsuri cat mai serioase,pentru ca nu stiu in ce fel vor acționa ei cu politia, pentru ca nu vreau sa faca ceva ce nu ar fi corect, sa-l ia pe el.Noi doar ne iubim si avem incredere in noi ca vom trai amândoi.Mergem la scoala, mergem si la munca, doar ca sa stam amândoi undeva.Am dubii in legatura cu politia.Multumesc!

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Ai doar 15 ani. Esti minora. Degeaba ai aceasta mentalitate, aceasta dorita si aceasta viata, depinzi tot de parinti. Pana la 18 ani, nu ai ce face.

Si tine minte, in fiecare secunda, corpul se schimba, gandurile se schimba. Peste 3 ani, iti garantez 100% sau cat de mult vrei tu, ca nu o sa mai gadesti cum gandesti acum.

Bafta!

| Michaeel a răspuns:

Ai 15 ani, eu zic sa nu te încurci cu băieți și mai ales cu unul care este țigan. "asa ca am incredere ca ne vom descurca amândoi în lume" lasă scenariile de filme și sa stai acasă cu părinții tăi, lasa băiatul. Înțeleg ca ești supărată ca nu te lasă parinti sa fi cu ala dar la cum sunt țigani ca majoritatea fura, înjura și se înmulțesc de când sunt copii nu cred ca asa ai vrea sa ajungi și tu. "dar nu ca eu nu stiu ce e aia fericire" la 15 normal ca nu știi, esti încă copila și e o prostie sa vrei sa pleci cu iubitul țigan în lume și sa crezi ca va descurcați. În viata nu merge asa, mai bine îți vezi de viata și găsești pe altul.Inteleg ca te simți libera și fericita dar parintii mereu vor știi ce este mai bine pentru tine. Parca și vad ca dacă pleci de acasă vi înapoi în 3 ore.De unde bani de mâncare, unde stați ca acum nu cred ca vrei sa stai cu satra sa faci mâncare și sa ajungi casnica la 15 ani.

| eu284 explică (pentru Michaeel):

Vreau să menționez că el nu este 100% țigan.Si nu, daca stau asa, niciodată n o sa stiu sa ma descurc in legatura cu ceva, pentru ca ei mă țin în casa, iar cand ies afara trebuie să ies doar cu ei

| Michaeel a răspuns (pentru eu284):

Ar trebui și sa menționezi si ca tu ești un troll care n-are ce face. Ba ești fata de 14 ani, ba ești țiganul.

| eu284 explică (pentru Michaeel):

Am vrut doar să văd dacă primesc alte răspunsuri pentru ca am scris toata povestea.

| Michaeel a răspuns (pentru eu284):

Nu mai zic nimic ca am vorbit cu prea multi prunci de 14 ani care vor sex si copii si deja m-am stricat si eu de cap.

| Peachdelight a răspuns:

Nu contează daca este țigan, roman, ungur sau nația in sine. Contează sa fie om!
Nu trebuie sa judecam pe nimeni pentru acest lucru.
Acum, având in vedere ca amândoi sunteți mici ca și vârsta nu aveti ce face. Nu știu cum va Imaginați voi o relație dar va spun ca lucrurile nu vor rămâne lapte și miere. Tu te-ai gândit daca pleci și acolo vei observa destule lucruri care nu îți vor conveni, daca familia lui nu va fi deschisă fata de tine? Atunci ce ai sa faci? Stai pe fundul tău și nu te arunca cu capul înainte. Ești prea mică și prea tânăra ca sa incepi de la vârsta asta sa ai responsabilități in ceea ce consta intretinerea unei case. Daca va iubiti atât de mult puteți avea o relație normala așa cum a fost și pana acum și peste ani daca aceasta va dura fii convinsă ca părinții tai își vor da seama ce fel de baiat e și vor începe sa aibă încredere. Voi nici măcar nu aveti un an de relație. Deschide bine ochii și lasa lucrurile sa vina de la sine. Ești neexperimentata deci te rog nu face ceva pentru care sa regreți toată viața! La vârsta asta voi trebuie sa va vedeți de școala și daca e așa mare iubirea luptați pentru ea, dovediți oamenilor ca merita sa aibă încredere in voi. Mutatul împreuna nu rezolva problema doar o amplifica.

| eu284 explică (pentru Peachdelight):

Am incercat asta, iar părinții mei mi au interzis tot, spunând că el minte.

| Peachdelight a răspuns (pentru eu284):

Nu știu ce ai încercat pentru ca ai doar 14 ani. La 14 ani nu te poți numii un om matur. Poate așa ai tu impresia. Asculta de părinți și nu face ceva încât sa regreti mai târziu. Părinții nu îți sunt dușmani!