| Mirceadumb a întrebat:

Vreau sa stiu care sunt cele mai profitabile meserii la ora actuala si ce studii trebuie pentru ele. M-ar interesa in special pentru procuror/oftier pe nava/avocat/judecator/un medic stagiar & unul profesionist care opereaza/chestor sau comisar in politie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru toate profesiile indicate ai nevoie de absolvirea unei facultati. Pentru cele juridice (judecator, procuror, avocat) o facultate de drept, apoi INM (pentru judecator si procuror), stagiul de 2 ani si examenul de definitivat.
Pentru medic facultatea de medicina, pentru politist Academia de politie si pentru ofiter naval Academia de marina.
Cred ca mai profitabile, dintre cele aratate, sunt profesiile juridice.

| MadRaven a răspuns:

Buna,
Eu zic ca meseria de programator e cea mai cautata la ora actuala.
Numai bine!