| AnOnImA2o0osiPUNCT a întrebat:

BuanTPU! As dori sa stiu totul despre judecatorii criminalistici. Ce fac, ce sunt, ce studii trebuie sa ai etc. Si vreau sa stiu si care sunt avantajele si dezavantajele unui judecator criminalistic si ce ar fi mai bine sa aleg... judecator criminalistic sau procuror criminalistic. Multumesc mult, la cel mai bun raspuns dau funda, iar pe celelalte le votez! :*:*

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Ca sa devii procuror / judecator trebuie sa termini Facultatea de Drept, sa intri la INM si in anul 2 sa iti alegi specializarea, adica de procuror sau judecator. Dupa ce termini INM-ul, care dureaza 2 ani, dai un examen, iar daca il iei devii judecator / procuror stagiar, ceea ce inseamna ca vei lucra timp de 1-2 ani alaturi de un judecator/ procuror complet, iar in acest timp vei lua si un salariu. Dupa anii de stagiatura dai un alt examen si devii procuror sau judecator complet. NU e un drum usor de parcurs, insa daca vrei si muncesti poti reusi. Avantajul e ca ai un salariu bun, iar daca faci meseria din inima vei avea mai multe avantaje. Unul dintre dezavantaje ar fi ca e o meserie grea si stresanta pentru unii. Bafta!

| AnOnImA2o0osiPUNCT explică (pentru Sadop):

Multumesc mult pentru imformatii! Scuze ca intreb, dar INM-ul este un fel de masterat? P.S. am 14 ani big grin

| Sadop a răspuns (pentru AnOnImA2o0osiPUNCT):

Un fel, să zicem.
Dacă nu absolvi INM-ul nu poţi deveni judecător.
Procuror poţi deveni fără INM dacă ai vechime de 5 ani în Poliţia judiciară ( Investigaţii criminale, Crimă organizată etc ).

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista judecator criminalist. Judecator si atat.Pentru procuror trebuie sa faci facultatea de drept, cu licenta, sa reusesti la examenul de intrare la INM, faci 2 ani aici, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci stagiul, sa reusesti la examenul de definitivat si sa te specializezi pe infractiunile de mare violenta - omor, omor calificat, lovituri cauzatoare de moarte, etc.
Orice procuror poate fi procuror criminalist daca se ocupa de acele infractiuni, in principal sau exclusiv.
Criminalistul este un specialist in descoperirea si strangerea probelor pentru dovedirea infractiunilor.