| perla a întrebat:

Vreau sa stiu, cati dintre voi a-ti pleca din tara daca a-ti avea ocazia, la munca in strainatate?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu as pleca, nu mi-as lasa familia, prietenii, amintirile si m-as duce in alta tara.Eu ma zbat sa invat ca sa pot sa ma descurc in Romania.

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am avut ocazia unei burse in Danemarca, fapt ce presupunea o angajare implicita odata cu terminarea facultatii. Nu am plecat.Sunt multi factori de luat in considerare.Ar fi injust sa consideram o prioritate factorul emotional in detrimentul celui financiar, precum si viceversa. As pleca insa doar in anumite conditii.Probabil daca aveam bursa in Franta, Anglia sau America as fi plecat.Conteaza si motivatia.Conteaza si planul de viitor. Bursa era intr-un domeniu pragmatic, lucru care nu mi-a fost pe plac.Sunt sigur totusi ca as fi facut unele concesii daca datele problemei erau usor schimbate.

| Razvan a răspuns:

As pleca, m-as acomoda destul de repede dar la fel de repede m-as plictisi si m-as intoarce home.Home,sweet home>big grin

soothe
| soothe a răspuns:

Cel mai bine este sa iti gasesti locul acasa. Mi-as fi dorit sa am rabdare la randul meu. Sa stii ca totul se plateste pe lumea asta. Chiar si sa castigi mai multi bani.

| BicolorBell;x a răspuns:

Daca ar fi ceva profitabil, DA!
Eu n'as pleca de ex in Spania la cules de capsune sau mai stiu eu ce.In Romania daca inveti, ajungi f departe, dar trebuie sa stii sa te faci ascultat!

| mami a răspuns:

Margareta, daca ai cu cine lasa copii in siguranta atunci nu mai sta pe ganduri

| eugem35 a răspuns:

Asi plecat fara sa ma uit inapoi dar totusi amintirile si restul familiei nu am cum sa le uit ma refer la frati asi pleca sa scap de toata birocratia am fost plecat si am ramas uimit cta civilizatie si ce sisteme au este o diferenta mare dca asi lua cu mine copilu7l si pe masa asi vinde aici si asi incepe o viata noua in suedia si asi veni in concediu aici

| adutza12 a răspuns:

Daca in tara nu gasesc nimic favorabil si gasesc o oferta buna in strainatate as pleca.

| elamit a răspuns:

Eu as pleca fara sa mai stau pe ganduri, acasa ce sa fac.

| Flaviius87 a răspuns:

As pleca si acum dar inca nu am gasit unde fara comision!

| scarly86 a răspuns:

Eu sper sa plec in franta in trei ani daca am ceva noroc, pentru bani, o viata mult mai buna, cu mai multe satisfactii pe plan profesional si personal.

| perla explică:

De ex. daca a-ti avea 3copiii si nu ai stii ce sa le mai pui pe masa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La munca? Nu stiu ce sa zic...meseriile care mi le doresc le pot practica si in tara mea, dar vreau un nivel inalt asa ca ma vad nevoita sa o parasesc. Oricum, sunt convinsa ca odata cu timpul se vor duce si aceste superlative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur as pleca.

| laura64 a răspuns:

Suntem plecati. Cam de mult.

| GrigoreVarlam a răspuns:

Am fost si as pelca din nou cu urmatoarea ocazie buna, daca gasesti ceva bun de facut in strainatate lasa si mie un mesaj laughing glumesc BAFTA sau nu glumesc? laughing

| moftuliki a răspuns:

Nu as pleca pentru ca imi iubesc acutala meserie si este si profitabila, aproape de familie, de prieteni :d imi iubesc patria laughing si sunt mandra ca sunt romanca :d
dar acum na daca alta posibilitate nu ai du-te in strainatate happy
succes :*

| dulcika_3604 a răspuns:

Pai nu stiu eu nu as pleca chiar crezi ca o sa lucrezi acolo toata viata? si in romania sunt multe meserii la care se castiga foarte bine deci eu zic sa nu pleci