| Ally_8613 a întrebat:

vreau sa stiu ce parere aveti in legatura cu tara in care traim. daca ati avea ocazia ati pleca in strainatate? unde si de ce acolo? si credeti ca Romania se va ridica, vreodata, la nivelul vreunei tari, din U. E?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Romania e o tara de un nota 10
Romanii sunt cei care o strica.Toti vrem o schimbare si nimeni nu are curajul sa inceapa de undeva.Ca ne ia noua ochii Guvernul cu Bibloteca Nationala e o prostie.Strategia lor e fumata demult. Divide si cucereste! Si romanii o foloseau.Sau mai bine zis:distrage atentia de la furturile celelalte si lasa-i pe fraieri sa isi delecteze privirea cu un proiect sponsorizat din 2007.In astia 3 ani de ce au stat? In cate vile din Primaverii se gasesc banii aia?
Cea mai proasta calitatea a unui roman este sa fie politician

| xibalba a răspuns:

laughing) doar atat trebuie sa zici: BOC si intelegi restul, care poate fi detaliat in romane.
Cred ca majoritatea ar pleca daca ar avea ocazia. Citeam de un om pe un forum care castiga f bine afara si s-a intors in Ro sperand sa o ridice, sa repare ceva. 14 ani a stat in tara, si-a dat seama ca nu mai e nimic de facut in aceasta tara si s-a intors in strainatate. Acum nu mai vine in Romania nici in vizita. Asta era declaratia unui om care si-a pierdut atatia ani crezand ca imbunatateste ceva aici. Aceasta greseala nu ar trebui repetata de cineva. Nu cred ca ne vom ridica vreodata la nivelul altor tari, intotdeauna altii vor fi inaintea noastra cu mult si ca nivel de civilizatie si ca tot. Bataie de joc ca aici, nu stiu unde mai gasesti. Trist, dar real.

| Helvete a răspuns:

Cea mai proasta parere. Si nu ma refer la tara in sine, avem o tara frumoasa. Oamenii sunt problema, de fapt, singura problema. Da, as pleca, macar pentru o perioada, sa vad cum se traieste si prin alte parti. Cred ca in alte tari din Europa sau in America. Inclin sa cred ca nu se va ridica niciodata, oricat de optimist as incerca sa fiu. Asta e adevarul, si mie mi se pare ca decade din ce in ce mai mult in fiecare an. Trist.

| Necunoscută a răspuns:

Ţara noastră?! E un dezastru! Am ajuns în cel mai josnic hal. Încă nu-mi vine să cred. Am avut ocazia de a pleca, într-o ţară nu tocmai "superioară" României. E vorba de Bulgaria. Nu e o ţară foarte dezvoltată. M-a uimit faptul că la ei (chiar dacă n-au bogăţiile pe care le avem noi) se respectă natura. Nu se aruncă toate porcăriile pe jos, nu se defrişează păđurile cum se defrişează la noi (ei nu prea au ce.).

România a înflorit cândva! Şi-a arătat toată splendoarea ei, pe care acum n-o mai vedem deloc. Am avut atâtea şi atâtea bogăţii, cu care ce-am făcut? Le-am vândut străiniilor, ca aceştia la rândul lor să le vândă la alţii, sau să scoată ei profit de pe urma noastră. Din ce în ce mai mulţi oameni (chiar şi părinţii, bunicii mei) îmi spun "Ce bine era pe vremea lui Ceauşescu!". Nu mă miră nimic. Ştiu că atunci, fiecare avea un loc de muncă stabil, o casă decentă, o familie unită, fiecare avea responsabilitea lui. Acum?! Cei mai mulţi sunt daţi afară de la muncă. Daţi în şomaj (dacă au noroc). Sunt mulţi care lucră la patroni (nu la firme), şi din 12 luni de muncă (fără concediu) are 7-8 luni vechime, şi restul concediu fără salar. E o bătaie de joc! Tata întotdeauna îmi spune "Ies în pensie la 101 ani". Lucrează de la 18-19 ani. Are 40 de ani. Vechime=17 ani. Bunicul meu (D-zeu să îl ierte) îmi povestea cum lucra, cum avea bani să mai facă ceva pe la casă, cum îşi împărţea banii, era mulţumit. Acum?! Abia dacă ai bani să trăieşti, să îţi plăteşti facturile cu 25% TVA, abia dacă ai bani pe pâine! E un haos total.

Nu mă aştept ca Ro să se ridice la nivelul nici unei ţări din U. E. Pentru că nu poate atâta timp cât ăştia de la Guvern îşi bat joc de noi. Suntem ţara în care (probabil) minoritaţile nu mai sunt în număr mic. Francezii ne trimit ţiganii înapoi! Tot rahatu' se adună în Ro.