| Diana123567 a întrebat:

Vreau un sfat. mai am două sau 3 sapt pana dau probele sportive.Și nu am rezistenta...alerg 1km in 5:45 Și trebuie in 4:25 pentru admitere, va rog frumos sa mi spuneti cum as putea sa ajung sa imi cresc rezistenta asa repede? credeti ca as putea?

Răspuns Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Cam greu 1 minut si 20 de secunde de recuperat in doar trei saptamini. Practic trebuie sa avansezi cu mai bine de 10 secunde pe zi. Dar se poate. Depinde insa de multi factori. In orice caz, nu rezistenta ti-o vei creste intr-un timp atit de scurt, ci modul in care consumi energia disponibila se va schimba. Vei ajunge la o clasa energetica mai inalta, adica consum mai mic pentru o eficienta mai mare.
1)Fiziologic.
Pune-te si maninca bine. Ai nevoie de energie. Oua, unt, sunca, ciocolata, alune, nuci, tot ce contine energie si proteine. Ideal ar fi sa o faci de 5 ori pe zi. Crede-ma, vei avea nevoie.
Hidrateaza-te. Suntem 75% apa, conteaza daca suntem hidratati bine cand e vorba de efort. Bea minim 2 l pe zi de lichide. Vei vedea diferenta.
Somnul. Nici sa nu te gindesti sa dormi mai putin de 8 ore. Ideal ar fi sa prinzi orele cele mai bune, cele mai odihnitoare, intre 21 si 00.
Programul. Fa-ti un program strict, pe jumatati de ore. Nici nu stii cit de mult inseamna asta pentru corp, care isi are el ritmul sau circadian. Odata stabilit un ritm, el va sti cum sa faca incit sa functioneze cu energie minima, functie de ritm, astfel ca vei vedea de cita energie poti avea cand alergi, si vei ramane uimita.
2) Psihologic.
Concentrarea. In timpul alergarii mai ales, dar si in restul timpului, fii concentrata pe ce faci, in rest, gindeste-te cum ai sa atingi acel barem.
Gindirea pozitiva. Daca zici ca e imposibil, daca crezi ca nu vei putea, mai bine nu te apuci. Nu are sens, ce vei crede se va intampla. Vei pune totul al bataie doar convinsa fiind ca vei reusi. Gindirea pozitiva e al doilea motor care te va misca dupa muschi. Si crede-ma ca cateva secunde cu siguranta le vei cistiga datorita ei.
3) Pregatirea fizica.
Alearga de doua ori pe zi. Ideal dimineata si seara. Nu mai mult de acel km de care ai nevoie. Dar fa-o cit poti de repede. Ai voie sa te opresti cand nu mai poti doar in primele trei zile. Mai apoi, chiar de nu vei mai putea, va trebui sa continui, chiar de va fi cinuitor, chiar de vei avea senzatia ca pici. In sport, la eforturile de rezistenta se numeste punct mort, pe care reusesti sa il treci cu o vointa mare sau antrenament, dupa aceea alergind ca si cand nu s-ar fi intimplat nimic. De intimplat, se intampla, dar doar ca organismul schimba modul in care isi ia energia, daca la inceput din ce ai mincat la ultimele mese, dupa acel punct isi ia din resursele proprii, din grasimea acumulata. Tu nu vei sesiza asta, insa dupa acel punct mort, vei putea sa mergi inainte fara probleme. Totul e sa ai capacitatea de a trece peste el fara sa renunti la a alerga.
Respiratia. Regleaza-ti respiratia in functie de miscarile corpului, fa-o sa fie in ritm cu el. Te ajuta enorm la rezistenta. Eu in anii de sport, mi-am reglat respiratia incit azi o fac din instinct, la fiecare doi pasi inspir de doua ori (o data pentru fiecare pas), la urmatorii doi expir de doua ori, la fel. Asa consider eu ca e cel mai bine pentru mine. Pentru tine poate fi altfel, insa ceea ce conteaza e sa ai ritm in respiratie. De aceea ideal e sa nu vorbesti cu nimeni cand alergi. Se pierde rapid ritmul si totodata si rezistenta.
Concentrarea. Cit alergi, nu te gindi la altceva, doar la faptul ca alergi, si la cum sa o faci cit mai eficient. Trebuie sa uiti de toate in acele 5 minute. Orice alt gind inseamna risipa de energie, si timp, in consecinta.
Muzica. O muzica antrenanta in casti te poate ajuta enorm sa iti stabilesti ritmul de care ai nevoie. Dar va trebui sa ai grija sa ai muzica si in ziua cand vei da pentru barem, altfel, vei vedea diferenta. E colosala, si pentru fizic, si pentru psihic.
Nu minca inainte de a alerga. Altfel va trebui sa consumi energie si pentru a cara mincarea pusa in burtica. Si asta poate sa faca diferenta. Ideal ar fi, pentru a avea energie, sa maninci inainte cu o jumatate de ora, ori ciocolata, ori glucoza, ori alune, ori orice da energie. Diferenta ar fi semnificativa.
Si inca ceva, care pe unii ii ajuta. Ai dreptul la faza asta sa zimbesti happy. Cind alergi, fa-o ca si cand ai fi urmarita de cosmarul vietii tale. Imagineaza-ti ca ai in spate ceva urit si groaznic care te pune pe fuga, si asta poate iti va da imbold. Eu nu sunt de acord cu alergatul asta de frica, dar am auzit ca la unii functioneaza pentru a da tot ce pot. happy
Iar daca vei gasi pe cineva care sa fie linga tine, nu pentru a te deranja de la alergare, ci pentru a alerga cu tine sau a fi linga tine (sa zicem cineva cu bicicleta), e si mai bine. Indemnurile sale atunci cand iti va fi greu, si nu numai, te vor putea impulsiona si astfel sa mai cistigi ceva timp.

Daca alergi de doua ori pe zi, ai sase secunde de recuperat la fiecare alergare. Adica cu fiecare alergare trebuie sa o faci cu sase secunde mai putin. Trebuie sa tragi tare de tine ca sa reusesti. Dar daca vrei, daca nu consideri a fi imposibil, daca tii cont de ce ti-am zis, dupa o saptamana sau mai bine, vei realiza daca se poate sau nu. Dar eu zic ca merita sa incerci. Si mi-ar place si mie sa imi spui ce ai reusit sa faci, chiar si daca nu ai reusit, asta e, suntem oameni, nu masinarii care pot fi programate sa actioneze intr-un timp dat. Dar si daca vei reusi, satisfactia mea ar fi imensa. Totul insa depinde de tine! Succes!

2 răspunsuri:
| Anr_Andrei_1999 a răspuns:

Pai Apucate si alearga zilnic si o sa reusesti sa scoti timpul!

| CristinaM00 a răspuns:

Încearcă să faci mișcare zilnic, exerciții elasticitatea mușchilor. Consumul de apă oferă corpului tău mai multă energie. Și cum s-a mai spus încearcă să alergi zilnic, inițial câte 3-5 minute apoi poți să treci la 10-15, și ține-o tot așa, o să reușești. Baftă!