| Spitfire a întrebat:

Salutare tuturor, am si eu o intrebare. Peste doua saptamani o sa dau o proba sportiva de rezistenta, trebuie sa alerg 1 km in 4:00 minute. Momentan alerg 1km in 4:20minute.

Imi puteti da un sfat despre cum sa imi maresc capacitatea de rezistenta intr-un timp asa de scurt? Credeti ca factorul emotional ma v-a ajuta?

Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Hey si eu am dat acea probaa si am facut in 3:40winking si nu pe o pista dreapta ci in jurul unui teren. Factorul emotional este foarte important! Trebuie sa stai calm si sa nu lasi adrenalina si emotiile sa te impiedice! In primul rand nu trebuie sa te "arunci" de la inceput, ci trebuie sa incepi incet cu calm, nu la viteza maxima pentru ca sub presiune vei ceda, iar dupa ce alegi cel putin 400 m din cei 1000, atunci poti sa-ti dai drumu`! Daca o vei lua in forta la sfarsit, pe final iti va fi foarte greu si vei scoate un timp prost! Eu am fost si in probe de rezistenta, dar si in cele de viteza.Am scos 6, 6 in 100 m! Succes! Si asculta-mi sfatul! Fundaaa`!

Răspuns utilizator avertizat
11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Omule stai linistit ca esti bine...
eu alerg 1 km intr-o ora...

| vlad_4846 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mai intrebi profesorul de sport inca o data,, cand eram la liceu baietii trebuiau sa alerge 1 km in 3.35 min.

oricum tu te-ai trezit cam tarziu... alearga in fiecare seara 2-3 km fara un timp, apoi de la o zi la alta mareste ritmul trpetata apoi pune-ti un barem.iti recomand niste adidasi mai grei pentru a-ti obisnui muschii.nu baga in seama febra musculara.bafta

| TheSpecialOne a răspuns:

Sa ai tupeu, ambitie si gandeste-te la ce o sa castigi. Fizic nu prea ai ce mai face acum, eventual cauta ceva retete pe net care dau energie ca altceva nu stiu, a si mananca neaparat cu 3-4 ore inainte de proba.

| PsT_6707 a răspuns:

Iti zic eu, primul minut (300-350m) ia-ti un ritm alert (o inspiratie si o respiratie la 3 pasi sa zicem), dupa care lasi un pic garda jos ca sa "iti revii" putin (~305-400m), iar la final un ritm un pic mai rapid decat primul. Antrenament mult, cel putin 30 min a cate 4 "serii" pe zi, iar ultima serie incearca sa faci 35 min (doar un exemplu, daca poti mai mult, baga mare!). In ziua in care ai proba sa nu fi obosit, dupa betii, sau sex (conteaza foarte mult) inainte de proba cu 4 ore mananca ceva consistent, cu 30 min inainte de proba nu bea apa, inainte cu 15 min de proba manance ceva dulce, o ciocolata ceva, dupa care poti doar sa iti clatesti gura nu sa bei ca, (virgula) calul. Incaltamintea sa nu fie grea hainele sa-ti absoarba transpiratia bine (bumbac) si nu uita sa respiri pe drum, cu cat mai multa respiratie, cu atat mai mult "combustibil". Dar pana atunci nu neglija antrenamentele, in general dimineata e cel mai bine sa te antrenezi pentru rezistenta. Sfatul unui fost sportiv. Numai bine si asteptam sa auzim ca ai facut in 2 minute da?

| PsT_6707 a răspuns:

@MACookie02: nu e bine sa faci ruperi d-astea de ritm pentru ca te oboseste mai rau tongue. Spre ex: acum fugi tare, dupa x metri o lasi mai moale, iar cand incerci sa fugi iar tare, nu mai merge ca prima data si asa scade si timpu si viteza si oboseala se simte mai rau decat ai mentine un ritm constant cu mici variatii...

| xt9000 a răspuns:

Alearga in fiecare zi si gaseste un ritm perfect. daca alergi prea repede la sfarsit nu vei mai avea energie sa termini, daca alergi prea incet iti dai seama.ia cu tine un cronometru si ince sa alergi si il vei gasi

| TeuuuTzzaTtTa a răspuns:

Nu stiu daca factorul emotional te va ajuta dar stiu despre ce e vorba deoarece fac atletism si privesc fetele mai mari care fac rezistenta.Mareste viteza la inceput (dar nu mult) fa pasi mari si la 5 min respira si inspira. Pe parcursul drumului alearga moderat.Pe ultima suta de metri alearga cat poti tu de tare! succes!

| kidDiana a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faci mai multe antrenamente si daca ai incredere in tine vei reusi Succes!

| MACookie02 a răspuns:

Pai nu-s eu mare experta, dar va trebui sa dau si eu o proba la sport(dam in fiecare an la scoala) doar ca eu o sa am 600 m in 2:50.Paiiii poti sa-ti pui castile in urechi si sa-i dai play la muzicabig grin iar atunci cand obosesti sa alergi mai incet si cand esti "incarcat" sa bagi un sprint eu asa am facut anul' trecut big grin

| ingeras_9803 a răspuns:

Antrenament, antrenament, antrenament