Întrebare recomandată | nukeyly a întrebat:

1. Ce a fost cauza? Am miscat o dulie si s-au atins firele in scurt(siguranta cu clapa a sarit) costructie casa noua, efect secundar s-a ars tot ce era in prize pe stand-by, incarcatorul de telefon, cuptor microunde, aparat cafea, televizor lcd.
2. Ce protectii se pot pune in viitor?

43 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

| gabicoo a răspuns:

1. Cheamă un electrician adevărat și pune-l să-ți verifice toată instalația din casă.
2. Mergi la Dedeman și cumpară-ți dispozitive de protecție la supratensiune pentru prizele de la care alimentezi principalele electrocasnice din locuință. Eu am protecții "Digitop" luate de la Dedeman (am vazut ca au și la BricoDepot)!

| nukeyly explică (pentru CristiDinBucuresti):

Tot ce era in priza nu mai merge, e mort tot(verificat si confirmat), curentul e la loc in dulii becuri si prize dupa ce s-a ridicat clapa la siguranta, ceva x files.

| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura un scurtcircuit cu celelate aparate.
Cauta xfiles in alta parte.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna protectie: chemi un electrician AUTORIZAT, cu experienta, sa-ti verifice intreaga retea de electricitate din casa, inclusiv tabloul de sigurante!

Eu am intalnit nenumarate cazuri, unde Dorel s-a crezut "electrician", iar in 2 cazuri a provocat si incendiu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nukeyly):

Baga aparatele alea in alte prize si verifica le daca functioneaza, eu cred ca firele din prize sau chiar contactele prizelor s au defectat si nu aparatele, este un scurt de la un bec nu de la o centrală termică deci nu aveau cum sa se arda, cuptorul cu microunde tv etc, le pui in prelungitor si bagi in alta priza care functioneaza si faci
proba.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns:

Este exclus ca un scurt intr-o dulie sa arda toata aparatura din casa. Mai degraba o supratensiune in retea a cauzat problema la acea dulie, precum si la restul aparaturii din casa.
Cea mai indicata protectie ar fi o un releu de protectie de supratensiune, montat in tablou.

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns (pentru Harfagre):

Nici legarea becurilor la faza si pamantare nu ar explica defectarea aparatelor. Nu sunt electrician, poate imi scapa ceva, dar pentru mine singura explicatie pentru arderea simultana a doua aparate este supratensiunea.

| alexTHEbombăr a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

Răspuns utilizator avertizat
regis
| regis a răspuns (pentru Harfagre):

In fine, eu inteleg altceva din paragrafele respective, dar repet, nu sunt de meserie si este foarte posibil sa imi scape ceva.
Eu in continuare cred ca sursa supratensiunii este una exterioara si nicidecum atingerea firelor din dulia respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Sa inteleg ca instalatia electrica plus tabloul de sigurante sunt noi? Firele in dulie trebuiau strinse bine in acele suruburi sa nu aibe joc ca atunci se rupe un fir sau iese din acel surub si atinge celalat fir si apare scurt circuitul, dar ciudat este ca ti s au ars restul aparatelor care erau in priza, esti sigur ca s au ars? Sau nu ai ridicat sigurantele pentru celelalte prize, da l naibii de bec ca nu ai 3000 de volti in priză, ori sau ars firele de la prize? Ceva s-a intamplat acolo, dar deunde ai dedus tu ca tot ce era in priza s-a ars? A iesit fum din prize sau din aparate?

Răspuns utilizator avertizat
| Doringeogo a răspuns:

Sincer nu cred ceea ce am citit din relatarea ta referitor la misacrea sau insuruarea duliei, cel ma sigur la tine este vorba despre fluctuatii ale tensiunii electrice, adica nu ai permanent 220v, in cazul asta i ti trebuie neaparat Stabilizator de tensiune electrica care trebuie pus inaintea tabloului electric

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Cauza a fost ca ai facut scurt iar sigurantele tale sar doara cand ai incarcatura mai mare pe ele,deci sigurantele alea nu sesizeaza scurturi sau ceva la impamantare, scurgeri de curent pe acolo.
Sa fii ok pe viitor ar trebuie sa pui sigurante sau prize speciale, dar trebuie sa intrebi ce anume ar trebuie pus.Asa de prize stiu sigur ca sunt prize care sar cat ai clipi la scurturi, deci daca ai fi avut prize de alea sigur nu se ardeau alea.Chestia e ca nu stiu daca sunt in RO despre ce vorbesc eu.Dar ar trebuie sa fie,costa cam scump dar pe aici pe unde sunt eu se pun obligatoriu la baie si la bucatarie unde este apa, umezeala etc.
In viitor poti sa pui cate o siguranta, deci circuit separat siguranta separata pentru aragaz, microunde, frigider, masina de spalat, masina de uscat etc.Circuit separat pentru lumini si separat pentru prize.

Daca asa ai, atunci alea au ars de la scuet, pur si simplu se mai intampla.

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

Ce arati tu ala spune despre curent trifazat, tu nu ai nici o treba cu curentul ala, omu nostru are doara 240 volt, o singura faza.

Deci firele au facut scurt si siguranta lui ar fi trebuie sa sara, asta daca are o siguranta care sare la scurt.
Sa zicem ca nu are asa si mai departe? Tu spui tensiunile pe cele 2 faze sau dus la 380 v care celeleante faze?
Nu stiu ce stii tu, sau daca te pricepi, nici eu nu ma pricep cine stie ce, nici electrician nu-s, dar ce arati tu nu prea are sens, n-are logica.Nare nici o legatura faza ce o foloseste el cu celelalnte faze de la retea, absolut nici una, eu asa zic.
Sau ars alea pentru ca nu stiu nici eu de ce laughing dar stiu cum vine curentul de la retea, mai exact de la transformator.

Nu stiu cate stii tu dar eu nu-s lamurit de explicatia aratata de tine si ce scrie acolo nu se refera la casa omului.

| relian a răspuns (pentru regis):

Supratensiune de la retea exact cand omu a umblat acolo? Coincidenta este prea mare.Nu prea stiu cum sau ce tensiune se afla in cablurile de la retele in RO si ce tensiune vine la tine in casa.
As fi curios daca stii sa spui. Daca la retea avem 240 V inseamna ca atata vine si in casa omului.Atunci cum apar tensiunile alea mari ce zic unia,de unde anume? Tensiunea este aceiasi peste tot,este data de transformator,sa fie mai mare ar insemna ca la transformator sau in bobina ce vine de la inalta tensiune sa ce anume? Sau bobina de la transformator catre retele casnice sa pateasca ceva.

Transformatorul ala este fix nu se modifica,cel putin asa cred, deci cum anume apar cresteri de tensiune? Scaderi inteleg, apar atunci cand mai se adauga alrti consumatori decat a fost proiectat reteaua, dar cresteri nu stiu cum, decat daca modifici bobina transformatorului o scurtezi.

| relian a răspuns (pentru Harfagre):

"de exemplu becurile se aprind și dacă le conectezi între fază și împământare"
Orice functioneaza daca legi faza cu impamantarea,absolut orice, doara daca nu ai sigurante care sesizeaza chestia asta, ceea ce oamenii nu prea au asa ceva, sau nu folosesc pentru ca is mai scumpe.

Faptul ca luminile trebuie legate pe alt circuit asa este, dar si aparate casnice la fel, ar trebuie fiecare cu circuitul lui cu siguranta lui.dar asta e Romania.
Am citit undeva legat de cabluri ca conductorul de 6 mm2 duce 50 amperi.
O fi ducand dar nu trebuie folosit la amperii aia, cel putin eu aici unde sunt astia zic ca la 6mm2 ai undeva la 35-40 amperi, ma uitai si am vazut de ce este asa, pentru ca depinde de izolarea acelui conductor, dar si la cea mai buna izolare astia recomanda sau zic ca atat ar trebuie pus pe acel conductor.
Ma gandeam ca americanii is mai complicati dar europenii is si mai si laughing la astia am inteles cum functioneaza, pe aici nu am auzit de suprasarcini la oamenii acasa.Aici fieccare casa are transformatorul lui, la romanii este unu mare bagat pe undeva sau la X strazi sau la un cartier.

| relian a răspuns (pentru regis):

Nu cred ca sau ars de la tensiune mare ca nu avea cum sau de unde. Tensiunea mare nu apare decat daca se intampla ceva la transformator. TEensiune mica sau caderi de tensiune stiu, se intampla cand se adauga consumatori mai multi fata de cat a fost proiectat transformatorul sa scoata, dar tensiune mare ar insemna o defectiune la transformator si sa se intimple exact cand omu umbla la bec prea mare conincidenta.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am gasit cred ceva,nu stiu daca e bun,dar am cautata,nu am gasit explicatii decat una si aia vaga si anume ca daca faci scurt curentul nemaitrecand prin consumator creste in nul.
Asta m-a dat gata laughing cum creste sau de ce sau cum habar nu am aia nau explicat,doara spuneau ca firul se arde ia foc.

De aici am stat si m-am gandit eu singur si cred,nu-s sigur ca am gasit ceva raspunsuri.

Deci curentul vine pe faza,intra in consumator si se intoarce pe neutru unde anume? Se intoarce mereu pe drumul cel mai scurt adica la tablou la nul la bara de nul si de acolo la reteaua de la stalp.
Deci el nu mai merge in nulul de la priza de exemplu.
Ce s-a intamplat la el,a fost ca din scurtul ala curentu n-a mai mers prin bec s-a dus de la faza direct pe nul si de pe nulu ala,aici este ciudat s-a dus pe toate cablurile nul la prize,peste tot.

Intrebarea este de ce s-a dus asa? Dar sigur asta s-a intamplat.El avand in priza cupto si incarcator,alea in,mod normal au doara un fir faza,pe nul nu este nimic.Dar la scurtu asta curentul veninid si pe nul a avut la prizele alea pe ambele fire curent si sau ars.

Intrebarea ramane de ce la scurtul ala a venit curentul pe toate nulurile si nu s-a dus la tablou numa si apoi la retea? Pt ca in mod normal cand ai totu normal si de trecea prin bec curentul se intoarce la bara de nul, chiar de tu ai legate si alte nuluri de acolo.
Asta ma nedumereste, dar de ars de aia sau ars si nu de la tensiune mare ca nu ar avea cum.

| relian a răspuns:

Am aflat ceva si anume ca curentul de pe faza a trecut direct pe neutru deci nu mai prin bec,fapt ce a facut ca curentul sa creasca.
Ce inseamna asta? Habar nu am,dar atata am putut afla deocamdata.
Explicatia mea este urmatoarea:

Ce pot sa stiu este ca curentul s-a dus pe toate cablurile tale si pe neutru si ce era in priza deja sa intilnit faza cu faza cum ar veni,curent contra curent sia aras alea ce erau in prize.

Curentul normal trece de la faza in consumator,apoi in neutru la tablou si inapoi la sursa,la retea la stalp.
Mai exact tu avand in priza cupotorul, incarcatorul de la telefon, acolo ai doara pe faza curent, deci la ele pe neutru nu e nimic.
La scurtu ce l-ai facut s-a dus curentu pe toate neutrele in loc sa se duca numa in tablou si inapoi la retea, ai avut la prize curent si pe nul si pe faza, si de aia s-a ars ce spui.

Alta explicatie nu vad.Deci nu este de la tensiune mare pentru ca aia nu are cum, tensiunea este data de un transformator care este fix, sa modifici tensiunea in transformator inseamna sa modifici bobinele ce is acolo.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am o intrebare pentru tine daca stii cumva.Cati amperi ajung la casa omului in RO?
Adica firele alea ce vin de la contor cati amperi poate aduce in casa?
Eram curios, ca voiam sa duc ceva in RO si sa stiu de cati amperi sa fie.

regis
| regis a răspuns (pentru relian):

Nu stiu precis, sigur sunt ca se calculeaza in W, ciind putere instalata. Daca nu ma insel, e 9 kW, ceea ce ar insemna vreo 40 A.
Repet, nu sunt electrician, poate ma insel.
In privinta supratensiunii, nu am spus ca aceasta s-a intamplat fix cand a umblat la dulie, ci ca inainte de a umbla la dulie s-a întâmplat ceva. Atunci cand sar toate sigurantele, primul lucru pe care il observi este ca se stinge becul, deci acolo umbli prima data.

| relian a răspuns (pentru regis):

Am aflat de cati A dau aia pentru o locuinta in RO au zis max 50 A, dar asta nu inseamna ca ai 50, au zis ca atat iti pot da laughing deci la romani ca la nimeni,pe linga cai scump mai is si prost dimesnionate sau cum le spune.

Legat de subiectul in cauza,el spune ca a atins o dulie si atunci s-a auzit una alta si a s arit si siguranta,deci sa se fi intimplat inainte nu cred.
El spune ca atins si firele,deci nu doara dulia,cred ca stie ce spune laughing Nici eu nu-s electrician dar stai linistit ca electricienii nu stiu mai mult deat stim noi, poate aia ce lucreaza la retele de inalta tensiune sa stie ceva mai multe.
Electricienii ce umbla de la contor spre casa nu stiu mai nimic teorie, ei au invatat chestii practice, le stiu pe de rost si aia fac. Daca chemi ala nu sta sa isi explice, iti repara sau inlocuieste ceva si aia e tot, nu sta sa desfaca firele in 4 laughingel stie ca is deja numa 3

regis
| regis a răspuns (pentru relian):

Vezi ca cei 50A sunt la 230V, asta ar fi echivalentul a peste 100A in state! De aceea se vorbeste de putere maxima instalata, nu de intensitate.