| maya2010 a întrebat:

Acum o luna, mi.am cumparat niste pantalonii foarte draguti si din pacate, i.am patat de sange. Am incercat sa ii spal acasa cu Vanish si nu a iesit. La curatatorie au zis ca nu se poate, ca se vor albii. Imi plac foarte mult nu i.am purtat decat de 2-3 ori si au fost si vreo 2 milioane, deci imi pare rau de ei.
Cum sa scot pata? Va rog mult mult ajutati.ma!

16 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Inmoaie-i in apa minerala carbogazoasa 24 ore apoi stoarce-i si acopera locul patat cu PRAF DE COPT.

| mgtow a răspuns:

Daca nu se poate cu detergent si nici la spalatorie atunci incearca sa vorbesti cu maicata sa vezi ce iti zice ea trebuie sa stie o metoda mai buna ca sa se duca pata.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi este un ariel lichid la sticla de un litru se numeste ariel profesional.da cu el in locul in care sunt patati pantalonii dar mult asa incat sa ti se umezeasca pantalonii cu ariel si lasa asa vreo jumatate de ora. dupa care ii freci putin si ii bagi la spalat in masina cu dero obisnuit in care mai adaugi un capacel plin de ariel lichid si se vor curata.nu iti face griji ca nu se decoloreaza culoarea.eu am scapat de multe pete asa chiar de marker si motorina si rugina. funda?

| Oceanborn a răspuns:

Petele proaspete se scot cu apa oxigenata (se cumpara de la farmacie). Cu petele vechi e belea. Existau la un momentdat prin Carrefour niste solutii de scos pete de la Dr Beckmann (http://dr-beckmann.de/en/for_stubborn_stains/commodity/1/).

| PinkPanther a răspuns:

Ar fi trebuit sa ii pui in apa rece imediat cum i-ai patat, acum nu stiu daca ai ce sa le mai faci, oricum daca are cineva un raspuns pentru problema asta m-ar interesa si pe mine o solutie

| PinkPanther a răspuns:

Ai putea sa incerci si ce scrie aici http://www.romanialibera.ro/......82170.html

| EllaBååå a răspuns:

Buna,
Pai intai ii speli bine cu apa rece si cu sapun (numai in locul unde i-ai patat)sper sa ii fi patat de la ciclu (dar nu cont ca oricum s ia)
Eu asa fac si dupa aceea ii speli cu orice detergent de preferat ariel sau pervol(balsam)pentru miros., la mine se ia.
Sper sa te fi ajutat.
fundita
Pa, pa.

| EllaBååå a răspuns:

Sunt o mulţime de mici accidente prin care îţi poţi păta hainele, iar una dintre cele mai greu de scos pete este cea de sânge. Totuşi, dacă ţi-ai murdărit de sânge una dintre piesele vestimentare preferate, nu e cazul să disperi şi să o arunci la gunoi sau să o transformi în haină de casă. Cu răbdare şi atenţie, poţi scoate chiar şi această pată, potrivit site-ului ehow.com.

Şterge imediat locul cu un prosop uscat de hârtie, din centrul petei înspre exterior, şi apasă uşor, ca murdăria să se impregneze în prosop. Dacă este un articol ce trebuie curăţat chimic, nu te apuca să cureţi pata şi du haina cât poţi de repede la curăţătorie. Încercând să scoţi singur sângele de pe un astfel de articol, poţi cauza pagube ireversibile asupra ţesăturii, iar cei de la curăţătorie nu vor mai putea să rezolve nimic.

Combină o lingură de detergent de rufe sau soluţie de pete cu o ceaşcă de apa oxigenată într-un bol mic. Un alt amestec bun este amoniacul şi apa. Înmoaie o cârpă curată în soluţie, stoarce-o şi apoi curăţă delicat locul pătat.

Uită-te pe instrucţiunile de spălare de pe eticheta materialului. Vezi dacă haina are nevoie de tratament special.

Setează temeperatura pe apă rece şi lasă obiectul vestimentar să se usuce natural, dacă materialul permite spălarea la maşină. Poţi folosi un produs suplimentar de pre-spălare, pentru curăţarea petelor.

Spală delicat de mână cu un detergent pentru rufe sensibile, dacă haina nu se poate introduce în maşina de spălat, apoi clateste cu apă rece.

Nu folosi uscătorul şi nu supune pata la căldură până nu a fost complet îndepărtată. Întinde rufele pe sârmă. Căldura poate face pata să se fixeze în ţesătură dacă nu a ieşit la prima încercare. Dacă o usuci natural şi rămâne tot patată, încă mai ai opţiunea să o duci la curăţătorie.

Nu încerca aceste soluţii pe lenjerie, mătase sau lână. Poţi lăsa pete aproape imposibil de scos. Materialele care necesită curăţare chimică implică o atenţie sporită, pentru că nu ai de unde să ştii cum au fost colorate sau tratate. Dacă încerci să cureţi singur aceste piese poţi să faci hainele să intre la apă, să se decoloreze sau să faci alte pete ciudate. Decât să le strici, mai bine mergi cu ele la spălătorie în cazul în care ai ai dubii în privinţa materialului.

| Denis470 a răspuns:

Nu se poate scoate pata de pe pantaloni pentru ca se vor albi si se vor deteriora.Scuze dar pantalonii sunt,, caput,,.

| sasha1265 a răspuns:

Incearca cu apa rece...nu iti garantez ca va iesi, dar poti incerca. Sau poti pune un petic fashion pe pata cu o floare sau un model care iti place tie...Succes!

| sasha1265 a răspuns:

Incearca cu apa rece...nu iti garantez ca va iesi, dar poti incerca. Sau poti pune un petic fashion pe pata cu o floare sau un model care iti place tie...

| sasha1265 a răspuns:

Scuze! am pus raspunsul de 2 ori

| swee1love a răspuns:

Cu apa rece si otet.winkingsper se te ajute:*

| DenisX a răspuns:

Culoarea la pantaloni, pata de sange este destul de mare?
Incearca Clorul(le rezolva pe toate) daca sunt negrii(incearca lenor negru)...

| loveady a răspuns:

Trebuia sa ii speli imediat cu apa rece si sapun.acum ii poti spala cu clor si ii faci albi tongue

| alipisi1 a răspuns:

Cu apa rece si otet dar nu sunt f. sigura intreaba si tu in magazine